Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ACORDUL VECINILOR ESTE OBLIGATORIU ???
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ACORDUL VECINILOR ESTE OBLIGATORIU ???

As dori sa stiu daca pentru infiintarea unui SRL cu activitate medicala, intr-un spatiu inchriat ,este necesar acordul vecinilor.Mentionez ca vreau sa inchiriez o casa,singur in curte,iar casele vecine sunt la 10 metri de aceasta.Multumesc anticipat ptr. raspunsuri
Eu spun ca nu, acordul vecinilor ar fi necesar numai in cazul in care desfasurarea activitatii SRL-ului ar avea loc intr-o locuinta dintr-un imobil cu mai multe apartamente, caz in care ar fi folosite partile de uz comun asupra carora toti proprietarii au un drept de proprietate in indiviziune si, mai mult decit atit ar putea sa invoce faptul ca un du-te-vino pe holurile proprietate comuna ar produce deranj, mizerie etc.
Daca este vorba despre o casa, situata si la distanta mentionata de celelalte case, eu consider ca nu este nevoie de vreun acord din partea vecinilor, pentru ca nu s-ar incalca dreptul de proprietate al altuia pentru a fi prejudiciat in vreun fel.
Insa, este necesara obtinerea tuturor avizelor impuse de lege!;)
~ Conținut șters la cerere ~
da, intr-adevar nu ai nevoie de acordul vecinilor daca iti vei desfasura activitatea intrun imobil de acest gen.
Va multumesc mult ptr. raspunsuri !
daca nu mai locuieste nimeni in respectiva curte, atunci e ok, nu trebuie, dar la bloc este obligatoriu.