avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate stoiana

Activitate stoiana

Avem urmatoarele date:
-accident de munca - inregistrat la ITM
-PV de cercetare al accidentului de munca din care nu rezulta vina angajatului
-auto avariat fara polita casco
-fisa de lichidare - pe 0
-actiune in instanta pentru angajarea raspunderii patrimoniale - recuperare prejudiciu
Daca firma da nota de lichidare pe 0, mai poate angaja raspunderea patrimoniala in conditiile in care la data eliberarii notei de lichidare se cunostea existenta acelui prejudiciu? exemple de cazuri sunt binevenite
Multumesc pt raspuns. Am citit documentatia mentionata de dvs si nu am gasit referiri precise la faptul ca angajatorul trebuie sa solicite institutiei medicale/medicului schimbarea codului din 01 in 03 in urma accidentului de munca. Medicul are un pacient pe care il trateaza si ii da un certificat medical cf afectiunilor avute, nu judeca daca a fost AM sau nu. Angajatorul trimite mai departe certificatele cu cod 01 primite de la angajat.
Multumesc pentru raspuns. Imi puteti spune va rog ce lege si/sau ce norme de aplicare vin in sprijinul raspunsului dvs? Multumesc aniticipat.
Cum se transforma un concediu medical acordat pe cod 01 - boala obisnuita in cod 03 accident de munca? accidentul de munca exista, a fost declarat la itm.