avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Activitate MariaBurcu

Activitate MariaBurcu

buna ziua,
Bunica mea pensionara, vaduva, care locuieste singura, in varsta de 78ani a suferit o pareza acum 2 saptamani in urma careia a ramas imobilizata la pat.
Care sunt conditiile si ce pasi trebuie sa urmeze pt a beneficia de un asistent social ?
Mentionez ca locuieste la sat, in judetul Arges.

Multumesc anticipat!
Am vazut acum 2 zile la tv, urmatoarea stire:
se acorda 10.000euro nerambursabili pt SRL-D.
Tocmai am infiintat un srl-d la sfarsitul lunii mai.
Care sunt conditiile de a beneficia de acesti bani si pasii de urmat?
Răspuns la discuția Depunere dosar somaj
Sunt din Bucuresti, sector3.
Pt pct. d.: "organele financiar teritoriale" inseamna administratia financiara?
In cateva zile expira contractul meu de munca si doresc sa primesc somaj.
Ce trebuie sa fac?
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Sunt arhitect la o firma de proiectare arhitectura cu 15angajati, cu sediul la Universitate, in Bucuresti de peste 5ani.
Am efectuat o reclamatie online pe www.itmbucuresti.ro in care rugam sa se faca o verificare la locul meu de munca pt ca angajatorul meu abuzeaza de angajati de cativa ani incoace in mod sistematic si progresiv iar daca nu te supui, esti suspendat din functie.
Daca nu am traversa o perioada in care cu mare dificultate gasesti un loc de munca in domeniu, probabil ca nu as fi luat aceasta pozitie si as fi plecat pur si simplu in alta parte.
Abuzurile care se intampla constant de cand sunt angajata si fara exceptie asupra tuturor angajatilor pe care le-am sesizat sunt:
-neplata concediului
-neespectarea zilelor libere legale (inclusiv azi, 1 Mai avem activitate la birou)
-lucrul peste program pana la ore tarzii (peste h21)
-lucrul neplatit si obligatoriu in weekend
-salariu obtinut in mana, nedeclarat la stat
-"angajeaza" studenti fara carte de munca cu program de lucru de 8 ore fara sa primeasca salariu, studenti care spera ca vor primi pana la urma statutul de angajat...
-angajeaza absolventi cu carte de munca care nu primesc salariu dar pe care ii amana ca vor primi salariu luna viitoare, daca va avea bani(situatie care se perpetueaza lunar...)
-etc...
Le-am mentionat pe cele mai grave si mai usor de verificat.
Insa, vizita ITMului s-a produs in urma cu cateva zile cand au ajuns in birou si s-au inchis impreuna cu angajatorul in biroul acestuia, fara sa intrebe de angajati, fara sa doreasca sa interactioneze cu acestia, si au solicitat niste acte de contabilitate pe care sa le primeasca ulterior.
Concluzia mea e ca a fost o vizita de forma si nu care urmareste sa faca dreptate.
Doresc sa aflu ce pot face in continuare pt a mi se respecta drepturile de angajat la locul de munca.