avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate LazarCristianBogdan

Activitate LazarCristianBogdan

Răspuns la discuția Ajutor de somaj
multumesc dl-e Tudor..si magandesc ca ar trebui sa beneficieze de ajutor de somaj deoarece stiu persoane din R.Moldova care au iesit la pensie..au primit cetatenia romaneasca prin redobandire,aurenuntat la pensia din Moldova si beneficiaza de pesnie din Romania..de aceea ma gandesc ca si in situatia somajului poate fi la fel..oricum va multumesc.o seara buna sa aveti.
cu aceasta problema am reusit..multumesc f mult pt ajutor si informatiile date..va multumesc
Discuție Ajutor de somaj
Bunaziua..as dori sa fiu informat daca o persoana care a lucrat in R.Moldova dar are cetatenie romaneasca,poate beneficia de ajutor de somaj din Romania.As dori sa stiu ce trebue sa facem ( o familie,sot cetatean roman,sotia cu cetatenie moldoveneasca dar si cu cetatenie romaneasca prin redobandire) ca sa ne putem integra in Romania,si aici ma referla faptul daca statul roman ne-ar putea ajuta cu un ajutor financiar pana la integrarea noastra si angajarea noastra in campul muncii?.Multumesc anticipat.
Bunaziua...ma numesc Cristian si as dori sa primesc un raspuns concret la o intrebare(problema) legata de sanatatea mea..la varsta de 8 ani mi sa depistat o miopie forte cu dioptria la ochelari de -5..aceste dioptrii se schimbau foarte repede din 4 in 4 numere ajungand ca la varsta de 29 de ani sa port ochelari cu dioptrii de -19...binenteles ca boala ochilor era mult mai grava decat se vedea prin faptul ca purtam acei ochelari(miopie forte ,coroidoza miopigene incipienta cu pata fux,atrofierea muschilor oculari),cam asta mai tin eu minte ca era..toata copilaria si adolescenta,chiar si o parte din viata de matur am fost persoana cu gr de handicap..ultimul grad la care am ajuns fiind gr.1 fara insotitor..in decembrie 2009 am mers in Rep.Moldova la una dintre cele mai renumite clinici din europa in acest domeniu..MICROCHIRURGIA OCHIULUI..unde dupa o consultatie amanuntita mi sa spus ca am venit cam tarziu la ei pt a ma face bine..dar este o sansa de a ma scapa de ochelari..am facut cate 3 operatii la ambii ochi..operatia principala fiind implantarea cristalinului artificial.mi sa spus ca aceasta operatie nu ma vindecat de boala ce sufeream..doar ma ajutat sa scap de acei ochelari cu lentilele de cativa cm.o operatie estetica..in rest am ramas la fel de bolnav..asta din pricina ca mam adresat tarziu la ei.la intrebarea mea legata de gradul de handicap..acel Dr.profesor..mia spus ca daca as fi cetatean al R.Moldova..faptul ca am facut acele operatii.nu ar schimba cu nimic drepturile de handicap..pt ca..mi sa spus destul de clar..ca eu am suportat o operatie estetica..nu de vindecare..totusi in Romania la urmatoarea comisie ce am avuto am decazut din dreptul de ajutor de handicap pe care il aveam pt faptul ca nu mai purtam ochelari..nu au vrut sa ia in calcul restul diagnozelor ce le aveam...precum ca ochii mei au crescut ajungand pana la marimea de 31 mm. fiecare..ca muschii mis atrofiati..ca tot ceea ce aveam ramasese.doar ca au disparut ochelarii..in fine..au trecut 4 ani..dar incet .incet..vederea mi sa inrautatit fata de rezultatul de dupa operatiii..am mers din nou la control la acea clinica..mi sa confirmat faptul ca vederea sa inrautatit si mi sa dat sa port din nou ochelari..diagnoza e in limba rusa..dar din ce mi sa explicat..cu implantul pe care il am..vad doar 0,9%cu un ochi si 20% cu celalalt..daca imi pun ochelari..binenteles cu lentile diferite in dioptrii..vederea se imbunatateste pana la 75% la ambii ochi.mai mult nu poata sa faca..va intreb si va rog sa ma ajutati cu un asa raspuns..am dreptul de a beneficia de ajutorul de handicap ce mi sa luat,cred eu ilegal?de lucrat in domeniu fizic imi este interzis..sunt o gramada de riscuri sa raman orb..studii nu am pt ca mai toata viata am fost invalid si mi sa interzis sa mai continui scoala..nicaieri nu sunt acceptat la munca intelectuala(nici eu nustiu ce as putea face in acest domeniu)..dar asa cum sunt cred ca si eu am dreptul la viata si de a trai cat decat decent..va multumesc
va multumesc f mult pt raspuns..80% eram sigur ca nui corect ceea ce ne-au spus de la acel birou.faptul ca neati confirmat aceasta banuiala ne face mai increzatori.o sa incercam sa rezolvom aceasta problema cat mai amiabil si civilizat.multumesc de interesul binefecator pe care lati avut pt noi.O zi buna va dorim.Lazar Cristian.
Bunaziua..doresc f mult sa fiu ajutat in urmatoarea problema..eu sunt cetatean roman cu domiciliul in Oravita,judetul Caras-Severin si sunt casatorit cu o cetateanca din Rep Moldova.momentan traim in Rep.Moldova.sotia mea a primit prin REDOBANDIRE..cetatenia romana.a depus juramantul..a primit acel certificat galben..care atesta ca este cetatean al romaniei..a depus si primit certificat de nastere romanesc.acum dorim sa facem C.I (buletin) romanesc.ne-am adresat la biroul de documentatie a cetatenilor din orasul Negresti,jud Vaslui,eu fiind nascut tot in acest judet dar mai apoi miam schimbat domiciliul.(in jud Vaslui am bunici,care au vrut sa o ia in spatiu pt a putea primi C.I).doamna de la acel birou,ori nu a inteles situatia..ori noi nu am inteles explicatia ei,ne-a spus ca nu se poate sa primeasca C.I la acea adresa pt ca este casatorita cu cetatean roman si trebuie sasi faca document acolo unde am eu domiciliul.adica la Oravita..sau..sa-mi schimb si eu domiciliul la bunici.nu intelegem dece aceasta problema.ea nu a primit cetatenie romaneasca prin faptul ca este casatorita cu un cetatean roman..ci prin REDOBANDIRE..asa cum primesc multi alti cetateni din Rep.Moldova.chair acum nu demult am mers la bunici si am facut uni apropiat de fam..tot cetatean din moldova..C.I de romania..ce documente are el..exact aceleasi documente are si sotia mea..doar ca ea este casatorita cu un roman..este acest fapt o problema atat de mare incat sa nu primeasca C.I romaneasca mai simplu..asa cum primesc ceilalti cetateni care au primit si ei REDOBANDIRE?.va multumim f mult..