Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor de somaj

Bunaziua..as dori sa fiu informat daca o persoana care a lucrat in R.Moldova dar are cetatenie romaneasca,poate beneficia de ajutor de somaj din Romania.As dori sa stiu ce trebue sa facem ( o familie,sot cetatean roman,sotia cu cetatenie moldoveneasca dar si cu cetatenie romaneasca prin redobandire) ca sa ne putem integra in Romania,si aici ma referla faptul daca statul roman ne-ar putea ajuta cu un ajutor financiar pana la integrarea noastra si angajarea noastra in campul muncii?.Multumesc anticipat.
Trebuie sa intrebati la Agentia de Somaj din Romania de care apartineti cu domiciliul deoarece R. Moldova nu face parte din UE dar este posibil sa fie incheiat un acord de intre Guvernele noastre prin care sa se recunoasca reciproc stagiile de cotizare la somaj.
multumesc dl-e Tudor..si magandesc ca ar trebui sa beneficieze de ajutor de somaj deoarece stiu persoane din R.Moldova care au iesit la pensie..au primit cetatenia romaneasca prin redobandire,aurenuntat la pensia din Moldova si beneficiaza de pesnie din Romania..de aceea ma gandesc ca si in situatia somajului poate fi la fel..oricum va multumesc.o seara buna sa aveti.