avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Activitate vali_anghel

Activitate vali_anghel

Buna ziua,
1. Se poate infiinta un SRL cu doi asociati, in care administratorul o sa fie persoana fizica si o sa detina 51% din patrimoniu iar celalalt asociat are statut de PFA?
2. PFA-ul o sa mai poata sa-si desfasoare activitatea actuala si sa realizeze venituri chiar daca o sa devina si asociat la SRL?
3. SRL-ul va fi infiintat in vederea accesarii de fonduri europene ca si ferma apicola. Cum se face trecerea bunurilor, in cazul nostru, stupii si celelalte echipamente apicole, in patrimoniul firmei?
4. Sediul firmei ce urmeaza a fi infiintata poate fi intr-o cladire cu mai multe incaperi, in care isi are sediul in momentul de fata si o asociatie non-profit?
Multumesc anticipat!
Data de nastere este 28.07.2016. Va multumesc mult pentru raspunsuri
Buna seara,
As dori sa ma ajutati, va rog cu urmatoarea intrebare...pe ce perioada se acorda stimulentul de insertie, raportat la noua lege din 1 iulie 2016? Acolo este precizat ca se poate cere cu cel putin 60 zile inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului. Sotia mea o sa termine concediul postnatal pe 08 septembrie 2016, dupa care se va intoarce le locul de munca. Va primi stimulentul de insertie timp de aproape 3 ani? Daca nu, pe ce perioada se acorda?
Buna ziua,
Intentionez sa fac acte la casa unde locuiesc impreuna cu mama si sotia mea si prezint urmatoarea situatie:
- titlul de proprietate este pe numele bunicului meu, decedat in 1999
- urmasi directi: mama mea si 3 nepoti (copiii fratelui mamei mele, decedat si el)
- nepotii nu au pretentii la nimic...si-au primit si ei partea lor :)
- casa nu are cadastru, este trecuta in titlul de proprietate doar suprafata terenului pe care este construita casa
- numarul de rol din registrul agricol este pe numele mamei mele
Care sunt variantele prin care pot intocmi actele pe numele meu si de ce nu...care este si varianta mai ieftina? :)
Multumesc anticipat