avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1421 soluții astăzi
Forum Activitate RoxM

Activitate RoxM

Răspuns la discuția Divort cu minor la mediator
Va multumesc pentru raspunsurile date!

Ceea ce este clar e ca prin vanzarea apartamentului nu am reusi sa cumparam doua locuinte, iar "despagubirea" nu este o solutie posibila, neavand disponibilitatile financiare pentru a face acest lucru.

Imi este mai clar ce am de facut, respectiv sa raman cu domiciliul in apartament inca o perioada, impreuna cu fiica mea, dar si cu sotul. Tinand cont ca oricum va fi plecat un timp, este cred cea mai buna solutie.

Va multumesc inca o data tuturor!



Buna seara!

Sunt casatorita de 12 ani, iar in urmatoarea perioada sotul meu si cu mine ne dorim sa ne adresam unui mediator pentru a divorta. Avem o fetita de aproape 9 ani, care amandoi ne dorim sa locuiasca impreuna cu mine. Avem in proprietate un apartament cu 4 camere si alte bunuri ce nu fac obiectul neclaritatilor mele. Eu am o profesie liberala, iar declaratiile la finante nu prea ma ajuta in vederea dovedirii unui venit suficient intretinerii copilului, chiar daca incepand din acest an mi-au crescut incasarile si practic am posibilitatea reala de a asigura fetei mele cele necesare, fara insa a putea dovedi. Sotul meu este student la zi, cu taxa si nu lucreaza.
Apartamentul este achizitionat cu bani proveniti de la mama sotului meu, iar acesta mi-a propus sa renunt la el la partaj, asta ar insemna sa plec in chirie cu fiica mea.

In aceste conditii, am cateva intrebari, ce recunosc, ma cam chinuie:

a) Daca imi voi pastra domiciliul, o perioada in apartamentul acesta, tinand cont ca ne adresam unui mediator, se va mai face ancheta sociala?

b) Daca voi pleca in chirie, ce sanse am in conditiile de mai sus, sa fiu parinte rezident?

c) Ce implicatii sunt in privinta stabilirii domiciliului copilului, daca partajul il facem ulterior divortului?

d) Care este cea mai rapida varianta in cazul nostru, intrucat sotul meu va pleca in strainatate la finalul lunii iunie si am dori ca pana la plecare sa fie solutionat divortul?

Va multumesc!
Multumesc! Imi este clar ce trebuie sa fac!
Multumesc pentru raspuns! Dar daca nu va dori sa faca renuntarea la succesiune? In ce fel se imparte masa succesorala? Tinand cont ca practic bunicul este ultimul care avea drept de proprietate asupra bunurilor in discutie, iar mama a decedat ulterior lui.
Buna ziua!

As dori o clarificare a urmatoarei situatii: pe data de 9 februarie 2014 bunicul meu (tatal mamei mele) a decedat. Mama era copil unic. Pe 2 aprilie2014 a decedat si mama #-o . Bunica este decedata din 2008. Dupa decesul bunicii nu s-a dezbatut succesiunea. Nici dupa moartea bunicului. Mama mea nu a apucat sa initieze procedura de succesiune dupa decesul bunicului, la scurt timp decedand si ea. Eu sunt copil unic. Intrebarile ar fi:
1. Mostenirea bunicilor in ce fel se va imparti intre mine si tatal meu (sot supravietuitor al mamei)?
2. Tata are un credit la care are rate restante, iar acum este in imposibilitatea de a-l plati. In ce fel va fi afectata masa succesorala, de neplata acestui credit? Mentionez ca el nu are nicio proprietate (dobandita inainte de casatoria cu mama sau in timpul ei sau mostenita de la parintii lui) si este salariat.
3. Ce actiuni ar trebui sa intreprind pentru deschiderea succesiunii?

Va multumesc!
Roxana M