avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Activitate nadejdailea

Activitate nadejdailea

Nu este mentionat la exequator, doar acordul de divort si acolo nu este specificat nimic de nume, intelegerea noastra a fost sa nu il schimb ca sa nu le schimb la copii. Poate supune vre-o problema?
Buna ziua, casatorita in romania si dupa 16 ani ne-am divortat in Spania, el a decedat dupa 2 luni de la divort. Nu am specificat schimbarea numelui si pactul este aprobat prin Exequator, am facut si declaratia la consulat ca vreau sa raman cu acelasi nume al fostului sot. Familia imi cere sa imi schimb numele, au vre-o cale de a ma obliga sa il schim? Nu vreau pentru ca avem 3 copii si ar trebui sa schimb absolut toate actele....si chiar este foarte complicat.
Va mulltumesc anticipat.
Răspuns la discuția Dobandirea cetateniei romane
Va multumesc mult, mi-ati fost de mare ajutor. Am si vorbit la consulat aici si imi voi depune dosarul la Madrid.
Va multumesc inca o data.
Răspuns la discuția Dobandirea cetateniei romane
Va multumesc mult pentru informatie!
Pai am un caz un pic mai rar, mama si sora mea au dobandit cetatenia in 2006, eu eram inclusa in acelasi dosar, doar ca implinisem 14 ani si nu am facut o cerere individuala semnata (fiind socotita majora de catre institutia romana si mama avea nevoie de procura) si numai mie nu mi-au dat cetatenia. Acum sunt in dubii care este calea cea mai usoara pentru a o obtine, ca si redobandire sau ca si sotie de cetatean roman, avand in vedere ca nu stiu daca as putea face totate demersurile la ambasada din Spania.:(
Răspuns la discuția Dobandirea cetateniei romane
Buna ziua,

Da, am contract de munca si imi este un pic dificil sa ma duc in tara de fiecare data la Bucuresti. Si in cazul in care nu stau pe teritoriul Romaniei de atatia ani ce se intampla cu Permisul de sedere permanenta? Si Adeverinta de domiciliu legal? Am avut permisul pe durata studiilor pana in 2005, dar din moment ce am plecat din tara am permisul de sedere in Spania.

Va multumesc anticipat.
Buna ziua,

daca se poate sa ma ajutati cu cateva informatii. Sunt cetateana din RM casatorita cu cetatean roman de 8 ani de zile, si inainte de casatorie am stat 5 ani in Romania la studii. Acuma suntem in Spania, drept pentru care nu prea am timp sa ma duc de atatea ori la Bucuresti, nici un stiu daca este vreo cale sa pot depune dosarul aici la ambasada Romaniei in Madrid. V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati spune ce acte trebuie sa depun, avand in vedere ca un am nici permis de sedere in Romania acum, in fine, orice fel de informatie mi-ar fi de folos.

Va multumesc anticipat.