avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Activitate jericho33

Activitate jericho33

copia pv eliberata de politie este ilizibila de aceea politia a eliberat mai apoi descrierea pv.
apare un cnp scris pe pv dar nu se poate deslusi iar in descrierea data de politie este specificat doar numele meu fara alte date de identificare ceea ce mi se pare suspect.
sa raspund pe rand
1. am aflat ca am un pv in momentul in care am fost la politie sa cer detalii privind cumulul de puncte.
2. am contestat pv pe baza seriei care apare in cazierul rutier fara sa am dovada fizica a pv.
3. dupa multe cereri si chemari in instanta politia a eliberat "descrierea pv" mai multe foi in care apar foarte multe neconformitati, un numar de inmatriculare de care nu am auzit,certificatul metrologic pentru radar este intocmit in viitor, dovada video nu exista deoarece " nu a putut fi descarcata".
si totusi instanta nu vrea sa vada aceste lucruri. am facut apel rezultatul fiind acelasi " plangere tardiv formulata"
buna ziua. am primit instiintare acasa ca trebuie sa predau permisul din cauza cumului de puncte.....stiam ca nu am cumul de puncte asa ca m am prezentat la sediul politiei pentru lamuriri,acolo aflu ca am cumul de puncte si aflu ca am o ameda de circulatie despre care nu am luat la cunostinta. cer politiei o copie dupa procesul verbal nu mi se da raspuns,contest procesul verbal dar raspunsul este ca actiunea este tardiv formulata, mentionez ca de la presupusa amenda pana la primirea scrisorii de cumul de puncte au trecut 5 luni. nu am luat la cunostinta respectiva amenda, nu am primit de la primarie ca as avea ceva de plata acea amenda apare doar in cazierul rutier. ce pot face ?
Răspuns la discuția amenda circulatie
si cum pot scapa de cele 6 puncte din cazierul rutier daca nu exista nici un proces verbal ( nici acasa primit,nici la finante)
buna ziua.am primit acasa o instiintare de la politie ca trebuie sa predau permisul deoarece am facut cumul de puncte 17 mai exact. am fost la politie sa cer lamuriri deoarece eu aveam la cunostinta doar 11 puncte un proces verbal de 6 puncte fiind inexistent. acest proces verbal apare doar in baza de date a politiei. la finante nu apare iar mie nu mi s a adus la cunostinta de existenta lui. intrebarea mea este:
1 Ce pot face in acest caz ?
2 Acasa nu am primit nimic, ma refer recomandata sau afisare.
3 Am inteles ca termenul de afisare este de 30 de zile de la data contraventiei ce nu stiu este daca sunt 30 de zile lucratoare sau calendaristice.
Multumesc
Discuție Accident rutier
buna ziua. acum 6 luni am avut un accident rutier soldat cu victime.am evitat o masina intrand pe contrasens de unde am fost lovit de alta masina. o victima a avut 12 zile ingrijiri medicale iar cealalta fractura de la picior. permisul a fost retinut pe loc eliberandu mi o dovada fara drept de circulatie. a doua victima este de nationalitate franceza si nu a vb deloc cu politia. intrebarea mea este urmatoarea:
De 6 luni de zile eu nu am permis si dosarul sta la politie din cauza ca nu i s a adus la cunostinta francezului faptele fiindca acesta nu vine la politie. ce pot face in acest caz? multumesc