avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1586 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters320820

Activitate ContSters320820

multumesc de raspuns...am citit si postarile indicate...Fac tot posibilul sa imi cunosc si sa exercit drepturile ca cetatean, de aceea am si scris cu rugamintea de a primi un sfat, cum trebuie sa procedez...Modelele de reclamatie mi se par mai utile"dupa" eveniment...
Ce poti face atunci, pe loc, la 22-23, la 1 noaptea?Trebuia sa depun atunci reclamatia scrisa?
Presupunand ca chiar s-au deplasat, presupunand ca chiar au dat si o amenda, un fapt ramane cert: taraful a continuat sa cante manele pana dimineata , la acelasi nivel sonor ...

...In acea noapte am citit si legea republicata...care e facuta foarte prost dupa parerea mea...Agentii pot doar sa "constate", pot doar sa dea amenda(maximul fiind doar de 1500 lei)..
Dar o amenda nu inseamna ca "linistea e restabilita"; inseamna ca doar pot constata si amenda cine tulbura linistea, nimic altceva care sa "restabileasca linistea" cu adevarat si care de fapt ar trebui sa fie obiectivul principal vizat de lege...(de exemplu sa poata sa dispuna intreruperea sursei de curent sau altceva)...
Cheful poate continua nestingherit, caci, daca tot au platit(asta in cazul in care li s-a dat amenda), macar sa petreaca de toti banii, nu?
...Ce te faci cand ai tupeisti de genul celor care au facut cheful si pentru care o amenda de 1500 lei reprezinta "banii de tuns"????...Se poate macar sa primeasca cate o amenda la fiecare deplasare?...La 10 deplasari, cred ca ar incepe sa le pese de amenda...
Repet (asta in cazul in care echipajul chiar s-a deplasat si chiar a taiat o amenda,o informatie care mie ca cetatean imi este inaccesibila in acest moment si nu stiu cum pot sa ma lamuresc ce s-a intamplat de fapt).
Incerc sa imi dau seama ce trebuie sa fac sa aiba efect atunci cand va fi urmatorul chef de acest gen.
Buna ziua
ieri seara am experimentat in mod neplacut cum se aplica aceasta lege in Voluntari unde locuiesc. A fost o petrecere in curte cu taraf de manelisti...Ca sa va imaginati, "cheful" era la 2 strazi distanta de locul unde stau si se auzea muzica la mine in casa...Am dat 5 telefoane la politia locala in intervalul 22-3.45 si nu s-a intamplat nimic...Linistea nu a fost restabilita, cred ca nici amenda nu s-a dat...
Din ce constat : ori nu se deplaseaza, ori sunt "convinsi" sa nu observe ori pur si simplu le e frica sa se bage cand sunt petreceri de interlopi, cum a fost cea de aseara.... Va rog sa imi spuneti:
1. cum sa fac totusi sa se aplice legea si aici in Voluntari?
2. cum ma pot interesa daca "cheflii interlopi " au luat macar o amenda
3. daca nu pot sa ma bazez pe aplicarea legii care ar fi alterrnativele sa ii potolesc pe acesti tupeisti ?
Conform noului cod civil,Art. 2419 ,Obligaţia de radiere:
"În cel mult 10 zile de la data la care obligaţia garantată a fost plătită, creditorul ipotecar este obligat să ceară operatorului arhivei radierea ipotecii. Creditorul ipotecar care omite să solicite radierea ipotecii răspunde pentru prejudiciile directe sau indirecte aduse debitorului şi constituitorului ipotecii. În acest caz, valoarea daunelor-interese ce urmează a fi plătite nu poate fi mai mică decât echivalentul în lei al sumei de 500 euro."
A pus cineva in aplicare acest articol? Daca da cum?
Pe baza de factura emisa pur si simplu sau in urma unui proces?