avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate frf2014

Activitate frf2014

Am inteles, dar nu se pune problema ca Academia sa ma forteze cumva sa returnez acei bani cat timp nu am bunuri pe numele meu si nu sunt angajat nicaieri, nu?
Multumesc pentru raspuns.

Care este procedura de plata catre AdP? Daca nu am nici un bun pe numele meu, am inteles ca plata se poate face esalonat, administratia fiscala luand lunar 20% din salariul net?
Buna seara,

Urmeaza sa termin cursurile AdP in cateva saptamani si sunt interesat de urmatoarele aspecte:

1. In cazul demisiei din cadrul AdP imediat dupa afisarea rezultatelor examenului de licenta, cand practic sunt considerat proaspat absolvent cu studii superioare, care este procedura platii studiilor catre aceasta?

2. Am voie sa semnez un contract individual de munca, imediat dupa absolvire, inainte de incadrarea in MAI?

3. Un SRL la angajarea unui proaspat absolvent primeste din partea statului roman un ajutor de stat si scutirea de la anumite impozite timp de un an de zile, dar doar PRIMUL angajator. Cat timp imi dau demisia inainte de incadrare, se considera ca acel SRL este primul meu angajator cat timp deja am semnat deja contractul cu ei?

4. Dupa ceremonia de absolvire, pana la prezentarea la noul loc de munca, absolventii se afla intr-un concediu de doua saptamani. In aceste doua saptamani ne consideram angajati cu contract individual de munca sau contractul se semneaza in primele zile de la prezentarea la locul de munca unde am fost repartizati?

Alte detalii despre aceasta procedura imi puteti oferi?
Ok, multumesc.

Care ar fi procedura de plata a banilor? Momentan neavand nici o sursa de venit cum se presupune ca ei si-ar recupera banii acum?

Sau in timp se vor deduce din viitoarele salarii/alte surse de venit etc?
Asta deja stiam, dar daca Academia nu si-a respectat anumite angajamente, cum ar fi plata soldelor si a banilor de practica la timp, anul trecut de exemplu a fost o intarziere de4-5 luni pentru 900 de lei reprezentand bani de practica.

Poate asta reprezenta un avantaj pentru mine?
Buna seara,

Doresc sa stiu care ar fi procedura exacta in caz ca doresc sa renunt la studiile academiei de politie.

La inceput noi am semnat un contract prin care ne obligam sa lucram in sistem timp de 10 ani dupa absolvire. In caz contrar urma sa platim plata studiilor, suma exact urmand sa fie calculata la o data ulterioara.

Problema trebuie discutata mai in detaliu si sunt multe lucruri care trebuie luate in considerare si stiu ca au mai existat asemenea cazuri.

Doresc sa stiu daca exista cineva care s-a mai confruntat cu aceasta problema si sa discutam ulterior.

Va multumesc.