avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate Tg-Jiu1987

Activitate Tg-Jiu1987

Nu este asa de grav incat sa nu poata semna.
Buna seara!

Sotul meu mai are un frate. In 2013, soacra mea a murit iar impreuna cu sotul si socrul meu, am facut succesiunea. Acum o luna de zile, socrul meu a decedat si urmeaza sa facem succesiunea, iar mai apoi, sa vindem apartamentul. Intrebarea este urmatoarea: sotul meu trebuie sa isi deschida cont separat in care sa-i fie transferata partea sau pot fi transferati in al meu, in calitate de sotie? Tin sa precizez ca are gradul 2 de la pshihiatire, pe caz de depresie.
Buna dimineata!

As dori sa stiu din punct de veredere legat cat de ok este deschiderea unui site de filme/seriale online. Acestea vor putea fi vizionate gratuit, nu sunt vandute, insa evident vor fi anunturi pe site.
Exista o limita pana la care sa merg/vreo regula sau este strict interzis acest lucru?

Multumesc!
Răspuns la discuția Plata pt. evaziune fiscala
Exista vreo sansa ca rudele de gradul I sa fie nevoite sa plateasca prejudiciul acestuia?
Cine plateste daca evazionistul nu are nimic trecut pe numele lui ?
Răspuns la discuția Recuperare salarii
Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti, daca se poate.
Multumesc.
Răspuns la discuția Recuperare salarii
Legata de faptul ca nu am primit raspuns sau de salariile recuperate de la AJOFM ?
Sesizarea o pot face singura sau printr-un avocat ?
Multumesc.
Răspuns la discuția Recuperare salarii
Buna seara,

Mai am vreo sansa ,ce parere aveti ?
Am incadrat corect problema mea ?
Multumesc.
Am lucrat patru ani la o firma .
In 16.04. 2011 am plecat, la cerere ,cu acordul partilor deoarece nu primeam salariile in suma si la data stabilite in contract.
Am fost amenintata ca daca dau firma in judecata nu voi mai primi nimic.
In 05.01.2012 am chemat firma in judecata si in 14 .02.2012 hotararea a ramas definitiva si irevocabila (se obliga parata sa-mi plateasca cele 10 salarii , cu actualizare).
In 19.01.2012 firma a intrat in insolventa.
In 01.07.2013 am trimis o notificare administratorului judiciar al debitoarei si am primit un raspuns evaziv , la care anexa si pozitia mea in tabelul preliminar din buletinul de insolventa.
In decembrie 2013 a fost procesul legat de declararea falimentului firmei .Am inteles ca s-a amanat procesul cu falimentul sau ceva legat de acesta pana in decembrie 2014.
Am scris din nou la administatorul judiciar dar mi s-a raspuns verbal ca nu se stie nimic, ca sunt foarte multi la masa credala.si ca s-au intocmit tabele de recuperare a 3 salarii.
Pentru colegii de munca , cei care au ramas in firma pana la declararea insolventei s-a reusit recuperarea a trei salarii din fondul de garantare al salariilor.
Fostii salariati , mi s-a spus ca au pierdut acest drept.Este posibil?Singura nu pot sa-i cer la AJOFM ?Sa notific administratorul judiciar al debitoarei ?
Va rog sa ma indrumati, cum sa procedez pentru a-mi recupera banii.
Cui ma adresez ?