avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate claudeea123

Activitate claudeea123

Răspuns la discuția hotarare civila
multumesc pentru informatii
Discuție hotarare civila
azi am primit sentinta de divort acasa,as vrea sa stiu daca incep procedurile pt schimbarea numelui aproximativ cat timp imi ia?pentru ca sunt in tara doar pentru o perioada de 2 max.3 saptamani
si cu ce ar trebui sa incep?
unde ma duc?ce hartii am nevoie
imi scrie ceva de genul:cu drept de apel in termen de 30 de zile de la comunicare.asta ce inseamna?nu pot sa imi schimb actele pana ce nu trec 30 de zile sau ca in termen de 30 de zile trebuie sa imi schimb actele ca sa revin la numele anterior?
multumesc anticipat
Răspuns la discuția Costul divortului
plec pana prin decembrie dar intre timp s-ar putea sa mai vin prin septembrie acasa.
am intrebat judecatorul daca este vreo problema daca nu voi fi acasa pana ce imi vine decizia si el a spus ca nu este nici o problema deci pot sa imi schimb actele atunci cand voi veni acasa,asa mi s-a spus,sper sa fi asa si sa nu am probleme.
as mai vrea sa stiu cum trebuie sa procedez cand o sa incep sa imi fac actele?chiar trebuie sa consult un avocat pt asta?pt ca asa mi s-a spus!nu poate fi atat de dificil
De curand am avut ultima infatisare unde s-a pronuntat divortul,am cerut instantei sa revin la numele de fata si divortul,judecatorul a spus ca sa astept acasa decizia deci ceea ce as vrea sa stiu este:daca plec din tara poate alcineva sa plateasca costurile sau cand se plateste si unde,pt ca din auzite stiu ca va trebui sa platesc vreo 700 lei si nu stiu cum se va intampla?voi primi o hartie de la tribunal sau trebuie sa ma duc sa ma interesez eu,iar daca nu voi fi acasa va putea plati altcineva?(la a doua infatisare cu martori sa pronuntat divortul,el nu s-a prezentat)
As vrea urgent un sfat sau un raspuns pentru ca saptamana asta trebuie sa plec.multumesc anticipat