avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate andrei_musat

Activitate andrei_musat

Da, doresc sa raspunda. Insa daca cercetarile se misca cu viteza luminii stinse si sunt chemat la audieri in martie cand nu mai sunt in tara, nu ma ajuta cu nimic, dimpotriva...
De-asta intreb, ca nu stiu la ce sa ma astept in perioada urmatoare.
In 35 de ani nu am avut niciun contact de acest fel cu legea :(
Buna ziua,

In urma cu o saptamana ma deplasam cu masina personala pe un bulevard din Bucuresti.
In dreptul unui supermarket, o alta masina stationa pe avarii, blocand complet o banda. M-am repliat pe banda a doua, dar din motive de spatiu, aglomeratie, masini claxonand din spate si nu in ultimul rand neatentia mea, nu m-am repliat 100% complet, si am agatat oglinda masinii respective cu oglinda mea. Nu s-au produs pagube materiale, doar oglinda mea a fost rabatata in urma atingerii.
Am oprit imediat, cativa metri mai in fata, tot pe banda 1, am coborat si m-am indreptat spre masina a carei oglinda am "agatat-o". Proprietarul se intorcea exact in acel moment la masina, l-am intrebat fireste despre modul lui de parcare si unde are RCA, el m-a facut nesimtit, eu asemenea pe el, a pretins ca e 100% vina mea si trebuia sa-mi cobor cerandu-mi scuze.
(a observat si el ca nu s-a produs pagube materiale, pt ca in acest timp doamna care il insotea, probabil sotia sa, s-a apropiat de sotia mea spunandu-i ca nu s-a intamplat nimic, nu e nevoie de asigurari, explicand ca "unde sa parchez cat ma duc sa iau o paine?")
I-am reamintit de modul lui total nesimtit de a parca, moment in care a renuntat la a se mai urca in masina, m-a injurat, s-a indreptat spre mine si mi-a aplicat mai multe lovituri in zona capului, pe care am reusit in oarecare masura sa le parez cu mana, dar nu complet.
Apoi m-am retras in masina, cu sotia mea, am sunat la Politia Rutiera, am povestit agresiunea si am dat numarul masinii, si, la recomandarea lor, am fost la cea mai apropiata sectie de politie, am dat o declaratie si am depus o plangere pentru lovire si alte violente.
Am depus si doua poze facute cu telefonul mobil, in care se observa cele doua persoane, masina, nr de inmatriculare, si pozitia pe banda. Nu cunosc daca exista camere de supraveghere in zona.
Loviturile aplicate nu mi-au provocat leziuni fizice, drept urmare nu am nici un certificat de la IML ca nu a fost cazul.

Intrebarea mea este: ce urmeaza sa se intample mai departe, si mai ales, cam cat de repede se solutioneaza, cand voi fi chemat la identificare, etc? Nu am pretentii de despagubiri, nici nu vreau sa-l vad legat, vreau doar asumarea faptelor si sa constientizeze urmarile actiunilor sale, inclusiv a modului de a parca.

Problema mea delicata e ca peste cateva luni (aprox 3) voi pleca din tara pe perioada nedeterminata si nu voi mai fi disponibil pentru audieri, medieri, etc. Am citit ca de regula se tergiverseaza timp de luni bune astfel de dosare.
Ar fi mai bine sa-mi retrag plangerea inainte sa demareze cercetarile, sau sa astept macar o confruntare fata-n-fata?
Am intrebat la sectie si mi-au spus ca dosarul este la parchet pentru a primi numar unic (nu au verificat exact, au spus astea doar pe baza zilei cand am depus cererea). Cand anume pot sa cer retragerea daca asta e indicat? Sa retrag doar plangerea si sa mentin declaratia sau sa le retrag pe amandoua? Nu cunosc exact termenii, imi cer scuze.
Sunt constient ca am acelasi numar de martori ca si agresorul, nu am un certificat IML si probabil ar fi o lupta cu morile de vant.
Deci, ce ma sfatuiti sa fac mai departe? Multumesc anticipat pt raspunsuri!
Imi oarecum sunt, multumesc :)
Buna ziua!

Urmeaza sa plec din tara la sfarsitul verii si ma voi stabili in Germania.
Avand in vedere ca voi ramane cetatean al unei tari foarte birocratice...Romania, as dori sa stiu ce am de facut ca sa nu ma pomenesc cu probleme ce nu vor putea fi rezolvate de la distanta, implicit rog niste pareri de la persoanele ce ar avea raspunsuri pentru mine.

- detin o mica garsoniera impreuna cu sotia, impozitul il vom plati online, facturile de lumina si cablu le primim si pe ele pe mail, vom lasa pe cineva de incredere in locul nostru, sa aiba grija de casa si sa plateasca intretinerea si alte utilitati.

- nu am credite sau creante de nici un fel, toate conturile bancare din Romania le vom inchide pana in momentul plecarii.

- Medical...aici incep problemele: suntem asigurati, am avut job fix in ultimii multi ani, iar angajatorul si-a achitat toate datoriile. Nelamurirea mea se refera la celebrul CARD DE SANATATE, de care cel mai probabil nu voi mai avea nevoie, pentru ca voi avea un job in Germania.
Daca eu plec inainte sa-l ridic, ce se va intampla?
De asemenea citeam pe net de obligativitatea prezentarii anuale la medicul de familie pentru consultatii (in caz contrar riscand amenzi), iarasi...eu com voi dovedi de la distanta ca sunt asigurat al altui sistem de sanatate din UE?..
Va dati seama ca nu ne dorim sa facem navete RO-DE pentru datul cu subsemnatul pentru astfel de lucruri.

- Asigurare Pensii: avem pensii obligatorii incheiate la ING RO. In momentul in care ne vom angaja "dincolo", cum se va face transferul fondului de pensii acumulat pana in prezent? Trebuie sa cer ceva acte de la ING inainte sa plec?

- telefonie: amandoi detinem cartele prepaid pe care vrem sa le pastram si in DE, insa am auzit de din 2015 cartelele prepaid vor putea fi folosite numai daca utilizatorul se inregistreaza cu buletinul la operatorul de telefonie mobila. Cum ar trebuie sa procedez, sa incerc sa fac acest pas de acum? VDF

- pentru orice fel de alte probleme, pot face o imputernicire la notar sa las pe cineva de incredere sa dea declaratii sau sa semneze in locul meu acte si alte formalitati? (nu ca ma pot gandi la ceva unde ar fi cazul, dar asa sunt eu mai cum drobul de sare si vreau sa ma asigur de tot).

Daca aveti alte idei sau cunoasteti din experienta probleme care ar putea aparea, va raman indatorat daca le impartasiti!

Multumesc anticipat!