avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate swimmer90

Activitate swimmer90

Răspuns la discuția Contestatie proces-verbal
multumesc mult pentru idee. nu m-am gandit la asa ceva ce este adevarat!
Buna ziua. Am si eu o nelamurire. Am primit o amenda rutiera iar agentul care a incheiat procesul-verbal a scris gresit actul normativ. In sensul ca sanctiunea ce mi-a fost data trebuia sa fie conf. cu OG 2/2002 iar in procesul-verbal este scris un alt act normativ. Am facut cercetari privind nulitatea relativa a procesului-verbal, dar tot ce am gasit face referire doar la OG 2/2002 art. 16 alin. 7. Pe mine ma intereseaza sa stiu cu exactitate ce sa cer instantei sa ma fac inteles si sa inteleaga problema mea. De asemenea am cautat si decizii ale iccj dar tot ce am gasit au fost dezbateri tot asupra art. 16 alin. 7. Urmeaza sa fac apel, deoarece prima instanta mi-a respins cererea! Ca o paranteza (constatare a contraventiei nu poate fi invocata decat daca s-a pricinuit partii o vatamare ce nu se poate inlatura decat prin anularea acelui act) iar intrebarea mea este: Atata vreme cat acel act normativ scris in procesul-verbal nu este corect si nu are nici un fel de legatura cu prevederile circulatiei pe drumurile publice nu ar trebui sa fie nul? Presupun ca mi s-a creat o vatamare privind drepturile mele de cetatean, dupa cum urmeaza, suspendarea permisului de conducere, amenda, nu ma mai pot deplasa la facultate ( eu fiind din braila si iar universitatea fiind in galati)
Va multumesc mult pentru un raspuns atat de rapid. Eram de aceiasi parare, dar vroiam confirmarea unei persoane care lucreaza in domeniu.
Avand calitate de garant intr-un contract de credit din 2009, mi-au fost banii blocati in contul bancar de salariu in totalitate de carte exectutorul judecatoresc pe o perdioada de 1 an si 3 luni. Ma intereseaza si pe mine sa stiu cine avea obligatia de a ridica poprirea in procent de 67%( si un art de lege daca imi puteti specifica)? Banca sau executorul? Mentionez ca in contul executorului s-au virat 33% din salariu pe toata perioada acestui timp de 1 an si 3 luni cat contul a fost blocat.