avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate TOS55555

Activitate TOS55555

Buna ziua !
Va multumesc pt raspuns.Vroiam sa va mai intreb daca vis-a -vis de daune in situatia prezentata pot sa cer in instanta?Exista o baza legala in acest sens.Faptul ca a fost falsificata semnatura mamei in contract si faptul ca mi-a fost ingradit dreptul de a face credit pt o locuinta,cei 2 copii ramanand in grija mea si neavand propria locuinta. Adica vreau sa stiu daca voi merge in instanta pot sa cer si daune sau risc sa platesc taxe de timbru,fara sa obtin nimic.
I



Buna ziua !
In timpul casatoriei am dobandit un imobil impreuna cu fostul sot cu care am contractat un credit ipotecar pe 30 de ani.Dupa ce am divortat,in urma partajului ,am ramas girant in contractul de credit.in hotarare scrie ca el preia casa ,dar si datoria la banca.In realitate,acesta plateste rata dar refuza sa faca modificarea la banca.El are venit suficient ca sa preia creditul.in plus,mama e si ea girant in acest contract.nu a fost pusa la data contractului sa semneze iar banca i-a facut semnatura asa cum a putut.Pot deschide proces ca sa cer excluderea mea si a mamei din contract?Pot cere daune bancii si fostului sot pt ca eu nu pot sa fac alt credit fiind prinsa in acest contract pt multi ani ,iar fostul sot si banca se folosesc de mine ca girant desi hot din partaj spune ca el preia datoria la banca?Iar mama este un girant care nu a semnat acest contract ,ei i-au falsificat semnatura.Cum trebuie procedat pt a anula acesta contract si pt a cere daune pt faptul ca imi ingradesc deptul la un credit ,iar mama nu ma mai poate gira in alt contract?



da .asa s-a facut partajul.Evaluatorul apartamentului scrie in raport ca cel care preia apartamentul preia si datoria la banca,insa in hot finala nu scrie nimic vis a vis de asta.Ce pot sa mai fac?pot sa deschid un nou dosar? pt faptul ca el ma foloseste ca girant pot sa cer daune?va multumesc pt mesaje
vreau mai multe pareri.cine a mai fost intr-o situatie similara?prin proces se poate iesi din contract?
creditul e pe 30 de ani si eu nu mai pot sa imi iau casa
cum pot sa modific un contract de credit ipotecar dupa divort si partaj?Am facut in timpul casatoriei credit ipotecar pt casa.Eu fiind girant iar fostul sot titular de credit.Dupa partaj fostul sot a ramas cu casa ,plateste rata dar nu vrea sa modifice contractul,respectiva sa isi aduca alt girant.Banca spune ca daca el nu vrea ea nu are cum sa il oblige.Cum ies din credit?POT sa cer daune morale fostului?daca deschid proces sunt sorti de izbanda sau cheltui degeaba niste bani?
Răspuns la discuția PENSIA ALIMENTARA
Societataea nu i-a oprit niciodata.a trimis mereu el.Cu ocazia unei executari silite am aflat ca trimitea mai putin decat trebuia,acum 2 ani.Poprirea s-a infiintatacum 6 ani.Ultima hot .judecatoreaca e de circa 6 luni,iar de catevacut luni a scazut pensia cu aprox 200 lei.Am facut o adresa catre societatea unde lucreaza si mi s-a transmis ca salariu
salariul lui nu a scazut ,deci nu erau motive sa reduca pensia.cum il fac sa plateasca procentul stabilit?
Răspuns la discuția PENSIA ALIMENTARA
ce presupune validarea popririi?Solutia plangerii penale catre societate si catre fostul sot rezolva problema?
Răspuns la discuția PENSIA ALIMENTARA
Ce inseamna asta,mai exact?