Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PENSIA ALIMENTARA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PENSIA ALIMENTARA

Daca fostul sot nu mai plateste pensie cat s-a stabilit in instanta acum 6 luni,adica da mai putin ,ce pot eu sa fac?A m o hartie de la firma lui care arata ca nu i s-a modificat salariul.Cum pot sa fac ca angajatorul sa faca poprirea din salariu ,acesta refuza desi exista o infiintare de poprire trimisa de instanta?Plangerea penala rezolva ceva?
Urmati procedura validarii popririi.
Ce inseamna asta,mai exact?
ce presupune validarea popririi?Solutia plangerii penale catre societate si catre fostul sot rezolva problema?
De când a înființat instanta poprirea? Angajatorul nu i-a reținut niciodată sau cum?
Societataea nu i-a oprit niciodata.a trimis mereu el.Cu ocazia unei executari silite am aflat ca trimitea mai putin decat trebuia,acum 2 ani.Poprirea s-a infiintatacum 6 ani.Ultima hot .judecatoreaca e de circa 6 luni,iar de catevacut luni a scazut pensia cu aprox 200 lei.Am facut o adresa catre societatea unde lucreaza si mi s-a transmis ca salariu
salariul lui nu a scazut ,deci nu erau motive sa reduca pensia.cum il fac sa plateasca procentul stabilit?
gi-jane2, moderator