avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate sole_io

Activitate sole_io

multumesc frumos, probabil cu betisorul in nas chiar si fortata voi putea face testul, dar nu acesta de a scuipa .O sa vedem ce metode vor fi pt copii speciali
si eu sunt interesata de acest subiect , dar vad ca se indeparteaza de la esenta si intrebare f f f mult. I cazul meu fetita are autism si nu raspunde la nici un fel de comanda, nu este in stare sa scuipe , NU O POT FACE SA SCUIPE NICI SA VREAU SA RESPECT OM , CE FAC IN ACEST CAZ, TOATA SCOALA SPECIALA UNDE ESTE EA SUNT COPII CU CARE NU TE INTELEGI, II TINEM ACASA , CE SE INTAMPLA IN CAZUL IN CARE NU II TESTAM ? Acesta esete intrebarea si nu cea care mama vrea nu vrea etc, ce se intampla daca nu ii testam din anumite motive intemeiate sau nu . MUltumesc
Nu mai este valabil pt eliberarea certificatului prin boala din cate stiu. Daca aveti informatii ca totusi se poate va rog sa imi spuneti

ElenaAmza a scris:

Covid lasă urme - testul negativ pe care spuneți că l-ați făcut poate fi fals negativ; e nevoie de ex de determinare anticorpi care vor evidenția cu adevărat dacă ați trecut prin boală.

problema este ca devenisem negativa in momentul recoltarii testului, am facut plangere la ei dar vroiam un sfat legal unde sa mai fac in situatia actuala , gresala este a lor.Si sa ma vaccinez astazi nu imediat am certificat verde sunt x zile de la prima doza ... sau x zile de la vaccin . Nu se poate impune ceva la care un om chiar si obligat nu poate face nimic de a doua zi . Imi dau seama ca de fapt nu avem nici o lege sa ne tuteleze drepturile
Buna ziua, o sa adresez mai multe intrebari legate cam de acceasi situatie certificatul verde.
acum 10 zile avand simtome specifice infectarii Covid am facut un test iesind pozitiva. am informat medicul de familie , acesta dsp , eu scolile , reteta medicala etc, dar DSP a pierdut mailul nu am fost pe lista si nu mi-au trimis salvarea . Dupa 3 zile de asteptari am sunat zilnic la dsp descoperind ca nu sunt in evidenta dar ca vor trimite ei cererea pt a fi testata la domicilui, dupa alte 3 zile imi raspunda ca nu se stie cand vor venii ca au multe cereri ,nu m-au trecut ca prioritate avand in vedere cade o saptamana ii tot sun ( telefoanele fiind inregistrate cu conversatia) , in final am sunat la 112 si a venit ambulanta spitalului pt a ne testa . In urma testelor eu eram deja negativa ( boala mai si trece) ramanand pozitiv doar sotul si urma sa raporteze carantina fiind contact direct.
intrebarea mea este cum pot avea certificat ca fiind trecut prin boala avand in vedere ca am facut toti pasii corecti si ei nu au venit si nu m-au luat in evidenta? ce fel de plangere si unde o pot face pt deserviciul care dsp-ul l-a facut si acum am urmari: nu am certificat verde, nu am concediu medical fiind negativa ,nu a primit sotul nimic nici el, scutire pt scoala , stam de 2 sapt in autoizolare dar oficial nu stim putem iesi afara, luam amenda, suntem trecuti undeva?
Cealalta intrebare este, avand un copil cu handicap trebuie sa depun decontul pt deplasari si pt rovinieta , de luni institutiile publice se intra cu certoficat verde. Nu il am ca DSP nu si-a facut indatoriile , poate acesta restrictie sa imi anuleze dreptul la decontul copilului drepturile de handicap in mod indirect ?
un avocat in sibiu expert in executarea silita va rog daca imi puteti recomanda urgent
Buna ziua. Am achizitionat in autoturism , use dupa o zi a intrat cineva in noi. Pe contractual de vanzare cumparare, certificat fiscal si talonul masinii reiese ca eram deja proprietar , doar nu am inscris-o pe numele meu ( imposibil dupa o zi) . Cei de la asigurare pentru reparatii ma obliga sa semnez un proces verbal pe numele fostului proprietar. Nu pot semna in numele lui, si insist sa ma treaca ca imputernicit sau nou proprietar. Cum sa procedez , semnez asa deoarece nu vor sa schimbe procesul verbal
Am primit instiintarea prin posta , lasand-o la o vecina care m-a si anuntat. Dar am citit ca nu este obligatoriu sa fi acasa , nu are importanta , se pune in executare chiar daca nu ai fost gasit la domiciluii ( tot pe acest forum am citit) .
Si eu cred ca este ceva ilegal la mijloc, pt ca anul trecut m-am casatorit cu un cetatean strain si am facut schimbarea de nume, instiintarea venind pe noul nume, probabil mizeaza pe acest fapt .
Daca spune-ti ca exista o sansa o sa merg in tara luna aceasta si o sa apelez la un avocat.
De accea incerca sa aflu cat mai multe pt a sti cum actionez deoarece nu pot sa raman foarte mult
Buna ziua

In primul rand multumesc pentru raspunsul dat. Eu am luat credit in 2008 , in 2011 trebuia sa fie prescris ( nu am stiut de aceasta lege, m-as fi interesat inainte sa ajung in aceasta situatie) , pana in 2014 de recent nu am primit nimic, deci sigur comunicarea care am primit-o luna trecuta este in afara termenului de prescriptie. Eu in martie am si facut tranzactii pe contul meu bancar fara nici o problema, iar in Mai 2014 mi- a fost blocat contul.
Intrebarea mea este , daca totul s-a petrecut in afara termenului legal si creditul meu a fost prescris, cum as putea sa actionez / contestez aceasta hotarare .
Stiu doar ca banca dupa neplata ratelor m-a transferat la o firma de recuperare credite, foarte probabil aceasta insitutie m-a executat silit nu banca .

Buna,

Am luat in 2008 un credit de nevoi personale , fara garantii si giranti. Ultima rata platita sf anului 2008 , ulterior dupa 3 luni am aflat fara nici o instiiintare din partea bancii ca am fost data la o firma de recuperare credit. Anul trecut 2013 am intrebat la banca daca figurez pe lista neagra de rauplatnici sau am vreun credit neplatit, raspunsul a fost nu. Acum 2014 am primit executarea silita si blocarea contului meu bancar , care a fost folosit in toti acesti ani .
Citind forumul dvs am vazut ca nu se mai putea face executarea silita dupa prescierea creditului , in cazul meu dupa 3 ani de la ultima rata platita , deci dec 2008 puteam fi executata pana in dec 2011 .
In momentul instiintarii nu ma aflam la domiciliu, au trecut cele 15 zile pt a contesta executarea silita .
Ce mai pot face acum ?
Va rog ajutati-ma cu un sfat sau unde sa ma adresez

PS daca nu am nici un fel de valori sau bunuri , ce se va intampla cu aceasta executare silita, ma va urmari toata viata sau va fi la randul ei prescrisa in termen de... , conturile bancare aflate in afara romaniei pot fi afectate ?

O zi buna si multumesc anticipat