avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Activitate florin petcu

Activitate florin petcu

Vă mulțumesc !
Mi-ar fi de folos si Scrisoarea nr. 96/12.04.1996 a MMPS , dar ma gandesc ca e putin probabil sa o aiba cineva .
Tatal meu a lucrat in perioada 1977-1988 ca macaragiu( pe automacara) si ulterior ca mecanic ifron (tractor cu cupa) la CAP. Imi poate spune cineva daca cele doua locuri de munca se incadreaza la grupa a II a de munca? Eu am cautat Ordinul 50/1990 , dar am gasit o varianta incompleta ( cu 138 de pozitii), in conditiile in care din cate am inteles acesta a fost completat si are in jur de 200 si ceva de pozitii.
Va multumesc !
buna ziua, am si eu putina nevoie de ajutor
in anul 2007 conducerea Primariei la care lucrez a incheiat un contract de prestari servicii cu o firma de construire si intretinere pagini web .Contractul a fost incheiat pe o durata de 3 ani cu prelungire automata daca una din parti nu il denunta cu 120 de zile inaintea expirarii acestuia.
Cu doua luni inainte de expirarea contractului am anuntat prestatorul ca nu mai dorin continuarea rap. contractuale( deci depasisem termenul limita de 120 de zile).
Ei n au raspuns , in schimb au transmis factura pe urmatoarele 6 luni.
Este legala o asemenea clauza de prelungire automata a contractului fara incheierea unui act aditional scris si mai ales in conditiile in care ne -am exprimat anterior exprirarii duratei acestuia intentia de a nu prelungi raporturile contractuale? Din cate stiu prelungirea automata a contractelor se face doar in cazul locatiunii.
Santem obligati sa platim factura in aceste conditii?
Mai este o clauza in contract care spune ca daca beneficiarul va dori sa denunte contractul inainte de expirarea duratei acestuia( initiale sau prelungite ) sau fara respectarea termenului de preaviz sa plateasca suma de 500 de euro.
Este aceasta clauza legala?
Tare m-ar interesa un act normativ. Teoretic chestia asta o stiam si eu facand analogie cu HGR 925/2006 practic n-am gasit insa nici o confirmare .Oricum multumesc pentru raspuns:)
::) Va salut .Am si eu o mica problemutza si inca n-am gasit actul normativ care sa ma lamureasca .Cine stie sa ma lumineze si pe mine ce se intampla cu garantia de participare la licitatie in situatia in care licitatia are ca obiect vanzarea unui imobil iar castigatorul ofertei refuza sa se prezinte ptr incheierea contractului de vanzare? Stiu ca in cazul concesionarii exista HGR 925/2006 ce reglementeaza destul de clar situatia ulterioara licitatiei a garantiei de participare insa nu face referire la contractele de vanzare. Va multumesc si astept ca unul mai mintos ca mine sa ma lamureasca .;)