avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 357 soluții astăzi
Forum Activitate danacucamelii

Activitate danacucamelii

acum 20 ani, sotul meu si cu mine ne-am luat viata in piept si am plecat sa locuim la tara intr-o casa veche primita drept mostenire de sotul meu de la bunicii lui din partea tatalui sau, "locuinta" fiind de fapt pe numele socrului meu;sotul meu este un termen generic, deoarece nu suntem casatoriti legal nici acum;a rezultat in 1998 un copil; in anul 1999 socrii mei s-au mutat impreuna cu noi la tara deoarece soacra se imbolnavise, eu urmand sa ii ingrijesc pe cei doi, pe "batrani", care pe atunci aveau 58 ani, respectiv 56 ani; ulterior si-au vandut apartamentul din oras , pe care au luat putini bani, deoarece era un apartament modest fara imbunatatiri, si care nu era nici cumparat de la stat, ca de, patima bauturii e grea; cel care a cumparat apartamentul a scos banii si a platit apartamentul la stat, pe numele socrului meu, a achitat restantele la chirie, intretinere si curent, deoarece aveau restante mari, apoi s-a facut actul de vanzare-cumparare intre el si socrul meu; din toata aceasta treaba au ramas 8.000.000 lei vechi, asta fiind in anul 1999.
am locuit si am muncit la tara, ingrijindu-i pe cei doi socri care aveau venituri mici, el(socrul) muncitor necalificat la o uzina din provincie, ea(soacra) pensionata pe caz de boala de la varsta de 29 ani;eu eram in concediu pt cresterea copilului pana varsta de 2 ani;ea statea cu copilul, eu faceam menajul si apoi stateam si eu cu ea si copilul;problema a fost ca socrul meu si soacra mea le cam au si acum cu bautura, de fapt de aici au plecat toate problemele;banii nefiind suficienti, cand copilul meu a facut 2 ani am plecat si m-am angajat ca sa imi castig banutii mei si sa imi cresc copilul ;serviciul meu a fost mereu de 12 ore pe zi , apoi 10 ore, asa ca era exclus menajul pt socrii mai ales ca eram la tara si nici macar apa in curte nu aveam, dara-mite ce sa mai zic de conditii, si apoi, daca erau suficient de sanatosi sa bea, de ce sa mai astepte la mine menajul?niciodata nu am suportat bautura si oamenii beti, mai ales ca se imbatau si ma injurau, in special pe mine;sotul meu a muncit si el, si , conform promisiunilor, verbale, ale socrului meu, "faceti, faceti, ca tot voua va ramane", am muncit si am facut:am bagat apa in curte , am pus tabla pe casa, am facut casa pe afara, am cumparat ferestre, usi, am facut portile, am amenajat baia, cumparand chiuveta, cada, cazan de baie, etc, am facut un hol, am cumparat scandura si stalpi din lemn, am facut saceagul la casa,am facut o terasa , am turnat ciment, etc. curtea se schimbase, cu munca sotului meu si a socrului, cu banii castigati de mine si de sotul meu,socrul ne-a ajutat foarte mult cu munca, desi nu cu bani, a muncit cot la cot cu sotul meu; problema este si a fost intotdeauna soacra-mea, o femeie foarte proasta care toata viata a baut si nu a muncit, desi zice ea ca a muncit;a inceput sa ne zgorneasca si sa faca tot timpul scandal , nu zic ce scandaluri facea , iesea in curte si tipa, "sa plecati de-aici, fir-ati ai dracu sa fiti, ca asta e averea mea"sau "sa-ti iei curva si sa pleci";o stie oricum tot satul; nu vreau sa mentionez ce nivel de inteligenta am eu si ce nivel are ea;in anul 2004 am mai facut un copil, m-a binecuvantat dumnezeu cu 2 baieti, amandoi pe numele sotului meu, pt ca tot necununati suntem;si asa m-am chinuit cu certuri si scandaluri din 1999 pana in anul 2007 cand am cedat nervos, am renuntat si am plecat; si uite asa au ramas socrii mei in 2000 metri patrati, pamant care nu mi-a trebuit niciodata, nu am vrut decat o familie si un camin pt mine, sotul si copiii mei;au ramas in averea lor si in munca pe care am depus-o eu si sotul meu, distractii nu ne-am facut, concedii nu ne-am facut niciodata, pt ca banii ii bagam mereu in casa, mai cumparam cate o tabla, sau mai faceam cate o poarta sau mai puneam cate o gresie pe ici pe colo sau ce mai era nevoie de facut; am plecat,am inchiriat o garsoniera si locuim si azi in ea; eu muncesc aici, in oras, sotul la bucuresti, si vine in weekend acasa la mine si la copii; copiii au acum 17 si repectiv 11 ani; spatiul este mic, pllatim 2 chirii, una aici, una la bucuresti, 2 facturi de curent, 2 facturi de gaze, cu alte cuvinte tinem 2 case si nu e bine, banii se duc pe apa sambetei;
copiii au crescut, si as vrea sa ne intoarcem la tara desi nu stiu daca e bine; sotul meu este singur la parinti, dar maica-sa il uraste; pe la tara nu am mai trecut din 2010 pana asta iarna cand s-a imbolnavit socrul meu si am fost acolo; nu vreau sa va spun in ce mizerie traiesc cei doi, dar soacra mea vede ca este curatenie, si tot eu sunt imputita,, casa are nevoie din nou de renovari, de o mana de femeie, totul se darama , tabla trebuie din nou pusa, pe alt corp de casa, tavanele sunt cazute, trebuiesc renovari facute sau cade tot la pamant in 2-3 ani;apa nu mai este, deoarece vechea conducta s-a inchis si nu s-au racordat la noua retea de apa, trebuie platita taxa de racordare, facuta traversare pe sub asfalt , etc, si costa ceva; eu si sotul meu am fi dispusi sa facem toate astea, sa cheltuim, sa ne mutam, sa ne chinuim un pic pana punem totul pe picioare, insa nu pot sa tin 3 case,mai ales ca avem si 2 copii de intretinut, deci trebuie sa ne mutam acoloca sa putem suporta aceste cheltuieli; am fost si am vorbit cu ei, sunt de acord, la prima vizita, soacra-mea a zis da, veniti si faceti;in a 2 faza s-a certat din nou cu sotul meu, a venit barbati-miu acasa plangand, om la 41 ani sa-l vezi ca plange, e un lucru mare, nu? in a 3 a faza a fost baiatul cel mare si a vorbit cu ea, a inceput din nou cu tampeniile ei de femeie nebuna,i-a zis ca ea l-a crescut, in conditiile in care nici macar la multi ani nu i-a zis atatia ani de zile, si el nici macar odata nu i-a trecut pragul atatia ani; i-a zis ca" aici nu stapaneste nici taica-tu nici maica-ta, aici tu stapanesti, iti fac act de vanzare-cumparare si iti las tie", adica anii mei de tinerete si banii mei bagati acolo ii lasa ea copilului meu!!!!!!!
in a 4 a faza am fost eu si copiii acolo sa mai discutam inca o data; aceeasi vorba,ii lasa copilului meu cel mare; dar zic eu, copiii sunt 2 si au dreptul amandoi, nu unul.daca tu incepi cu vorbe de-astea nu intra ura intre copiii mei?si educatia mea se duce pe apa sambetei. eu i-am invatat ca sunt frati, sa se iubeasca si sa imparta intre ei egal; "bagati mai intai apa. si apoi veniti si faceti si sa va mutati la primavara, dar mai intai sa faceti, ca sa zica lumea"uite ca facut si Rita"(adica ea)
marea mea teama este ca ne alegem din nou cu munca si cu banii cheltuiti, si din nou cu suturi in dos si ca doar se foloseste de noi ca sa se vada cu treaba facuta
vreau sa stiu daca avem dreptul sa locuim acolo, eu, sotul si copiii ;cununati nu suntem;daca ne mutam acolo poate sa ne dea afara? teoretic cred ca da, socrul meu este proprietar si ea sotia lui de-0 viata; vrem de fapt sa ne apucam si de construit, sa ne facem o casuta, potential avem sa construim,dar avem dreptul sa facem asta? sau ne trezim ca chemam pe domnul de la cadastru si ne trezim cu un mare scandal din nou?ca nu e averea noastra? ca asa a zis mereu;
deci, va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri, exceptandu-ma pe mine, ca nu sunt cununata cu sotul meu , dar ei, adica sotul si copiii nostri ce drepturi au si daca pot sa ma bazez, legal pe ceva palpabil sau ne arunca din nou ca pe niste carpe, dupa ce ne apucam si investim bani? adica, vrem sa facem, dar sa ne si folosim, nu doar sa muncim si sa nu avem nici un drept de folosinta asupra muncii noastre. va rog ajutati-ma
Buna ziua, vreau sa ma ajutati in urmatoarea problema:suntem 4 frati rezultati din casatoria parintilor care au divortat in 1990; tata a plecat in 1985 in Germania, noi am ramas aici , trei fete si un baiat , cu mama;in anul 1990, mai exact dupa revolutie, toti am plecat in Germania, pt o perioada de 6 luni timp in care am avut cetatenie germana;dupa 6 luni am revenit in Romania in concediu, parintii s-au certat si au hotarat ca divorteaza;sora cea mai mare a plecat cu tata si s-a stabilit definitiv in Germania;tata a decedat in anul 2004 in Germania, moment in care sora cea mare ne-a sunat din Germania si ne-a spus sa mergem la notar sa facem o declaratie cum ca renuntam la mostenirea de la tata, pt ca vom mosteni datoriile lui;ne-am mirat toti si nu am facut nici o declaratie,pt ca nu stiam despre ce e vorba;dar problema este alta, nu asta;am locuit intr-un apartament cu 2 camere, doua fete, un frate si mama, apartament pe care mama l-a cumparat intr-un final in 1998 deoarece era cu chirie;eu fiind cea mai mare din cei 3 copii ramasi aici, am terminat liceul in 1994 si m-am angajat ca sa ajut familia;am cunoscut pe cineva in 1995 pe actualul sot, cu care am doi baieti, dar nu suntem casatoriti legal ;am locuit cu el intr-un sat de la periferia orasului din 1997 pana in 2007, cand am plecat sa locuim cu chirie in oras, deoarece nu mai suportam certurile si betiile socrilor mei;am inchiriat o garsoniera (fara contract ) si aici locuim si in ziua de azi;nu am reusit sa cumparam o locuinta pt ca salariile sunt mici, si cand am avut un rost de bani am ajutat in stanga si dreapta si pe mama si pe socrii, pt ca au avut momente grele ambele parti;sora cea mica s-a casatorit in 1998 , plecand cu sotul ei sa locuiasca cu parintii lui; in apartament a ramas mama cu fratele meu care este mai mic cu 8 ani decat mine;in tot timpul asta eu am ajutat-o pe mama cum am putut, cu bani, cu mancare si ce mi-a stat in putinta pt ca aveam si copil de crescut,ba chiar 2 dupa un timp;acolo unde "locuiam"pun ghilimele pt ca niciodata nu am avut actele in regula, eu avand domiciliul tot acasa la mama, socrii mei au inceput sa faca multe scandaluri din betie, suportam zilnic certuri si scandal, pana nu am mai putut suporta si am plecat cu chirie in orasul de bastina ;in tot timpul asta am avut cateva tentative de intoarcere acasa la mama dar ma loveam de indiferenta fratelui meu care se facuse mare si ii placea sa ii ramana lui apartamentul mamei si apoi nu avea nici un interes sa recunosca ajutorul meu pt. mama(financiar);mama nu avea nici un cuvant de spus in fata lui asa ca trebuia sa ma intorc tot acasa la betivii sotului meu, si sa suport scandalurile lor;in anul 2006 mama a decedat si mai bine ca a murit repede si nu a mai suferit ;pe apartament nu s-a facut nici o succesiune de atunci, din 2006, de cand a murit mama, deoarece sora din Germania nu a venit la succesiune, mereu a gasit motive sa se eschiveze;in anul 2006 a cunoscut o fata care s-a mutat cu el in apartamentul mamei, desi ea inca nu avea nici 18 ani si era inca in scoala;au locuit acolo 1 an si ceva, timp in care au pus termopane si au refacut instalatia electrica; in 2008 a plecat in Bucuresti dupa aceasta fata si si-au gasit acolo de munca amandoi pt ca pe aici e zona moarta;eu sunt printre putinii norocosi din oras, am servici stabil din 2006;
apartamentul a ramas gol, fiind nelocuit si prezent;un alt aspect pe care vreau sa il evidentiez este ca sora cea mica sufera in prezent de psihoza acuta si asta de vreo 3-4 ani de zile,adica nu mai este in toate mintile;
vreau sa stiu daca am dreptul sa locuiesc in apartamentul mamei decedate din 2006.vreau sa stiu daca am drept succesoral;vreau sa stiu daca fratele meu se impotriveste si nu ma lasa sa locuiesc acolo ce actiuni legale pot demara si daca pot cere despagubiri;mentionez ca fratele s-a casatorit in 2013 cu acea fata si mai vreau sa stiu daca si ea are dreptul si cat are dreptul la apartament , pt. ca daca eu vreau sa ma mut acolo trebuie sa le cer lor voie, cheia fiind la ei si eu neavand acces in casa parinteasca pana la urma;va expun aceasta problema pt ca i-am cerut fratelui meu asta si il simt ca nu este de acord cu mutarea mea acolo, a evitat raspunsul, discutia a fost telefonica, dupa ce am asteptat 2 saptamani sa ma sune l-am sunat eu pana la urma;va rog frumos astept raspunsuri
buna seara, revin cu mai multe detalii in legatura cu penalitatile la intretinere, calculate retroactiv pe o perioada de 3 ani in urma;conform instiintarii afisate pe usa blocului, citez :
"deoarece penalitatile la apa si canal au ajuns la valoarea de 38.316,50 lei, pt.apartamentele care au inregistrat restante pe o perioada de 3 luni sau mai multe luni in ultimii 3 ani penalitatile vor fi RECALCULATE in functie de consumul valoric de apa si canal astfel:
exemplu : apa 50 lei x 0.04%/zi x 30 zile x 100 ori sau pana se achita valoarea , se incaseaza penalitatea , dupa aceea valoarea intretinerii; recalcularea se va face cu 0.1%,;0.05%;0.04%;0.03%" am incheiat citatul;
in plicul gasit in cutia postala, neexpadiat prin posta ci bagat pur si simplu de administrator, am
1. o lista pe 2 coli A4 a facturilor de apa si penalitati la apa, incepand cu data de 30.06.2008 si pana la data de 15.01.2014, a caror valoare este 319256,09 lei reprezentand apa si canal si 38316,50 lei reprezentand penalitati apa si canal.
2.FISA SINTETICA TOTALA editata la data de 21.02.2013; 9902 venituri ale bugetului de stat incasate in contul unic, in curs de distribuire : debit 8561 din care neachitat 1603; dobanda 545 din care neachitat 273;penalitate de intarziere 393
3.anexa la decizia 1229 din 15.01.2013 in care sunt insirate pe cod 616 declaratii 100 si 112 nu stau sa le transcriu pe toate , un exemplu ;
cod document prin care s-a indi- categorie perioada suma zile cota accesoriu
vidualizat suma de plata
616 decl.100 nr. din 11.07.2011 dobanda 30.06.2012-31.12.12 73,00 184 .04 5.00
616 ..........................22.08.2011 dobanda 30.06.2012-31.12.12 101.00 184 .04 7.00
616...........................20.09.2011 dobanda 30.06.2012-31.12.12 101.00 184 .04 7.00
616........................19.12.2011 dobanda 30.06.2012-31.12.12 101.00 184 .04 7.00
total 192, si penalizari 15% de 6 ori, total 192
4. o alta anexa la decizia 20546 din 15.07.2013 cu alte perioade si acelasi total de 192 lei, tot declaratii 100 si 112 , accesorii si penalizari 15%
5. o alta lista de penalizari la facturile de apa cu perioada de penalizari intre 01.12.2011-31.12.2012 total 528,92
6.somatie in care este trecut
debit intretinere luna 02.2.014-05.2014 - 338.4 lei
bani acoperis 36 lei
dobanda 74 lei:stunned:
penalitai de intarziere 324.8 lei
Total de plata 773.2 lei
fara semnatura presedinte asociatie, doar stampila si semnat de cel care a intocmit somatie, respectiv administrator, nu dau nume; pe verso scris de admin. de mana ,citez: "din totalul de 773.2 la 01.06.2014 scadeti 100 lei /chit. 52811.05.2011#-o = 673.2 lei(pe care, mentionez, este trecut restanta si atat)
Reiau ideea: pe fiecare luna pe tabel este afisat
intretinere luna curenta ex. 73 lei
restanta afisata la 01.06.2014 247.00 lei
penalizare intretinere 19.50 lei
total restanta 266.50 lei
pe fiecare chitanta pe care o am scrie restanta, restanta, restanta, ar fi trebuit defalcate sumele, nu?(asa mi s-a spus de catre o doamna contabila al carui tata a fost administrator de bloc) ar fi trebuit din suma pe care am platit-o sa treaca a=penalizare si b=restanta si atunci totul ar fi fost clar ca buna ziua, asa simt ca mi se baga mana in buzunar si impart salariul cu doamna administrator care era fantastic de calma cand am fost sa vb cu ea; somatia a fost antedatata, cu data de 12.06.2014 si bagata in cutia postala pe 16.06.014 cu termen de plata 15 zile, de era sa fac infarct, mi-a zis : "nu mamaaa,,, nu trebuie platita in 15 zile , asa erau tipizatele, nu e urgenta, dar trebuia sa impart sumele" si cu promisiunea ca de acum incolo va trece pe chitante a=restanta sau intretinere si b= penalizare, spunandu-mi ca pe debit trebuie sa platesc mai mult, si cat mai pot eu sa pun peste si platesc pe fiecare luna din penalizare
adica de 8 ani locuiesc aici si timp de 8 am fost furata sa inteleg prin modul de sccriere a chitantei/.



Buna ziua, revin ;am vorbit cu o doamna contabila care a studiat documentele primite de la asociatia de proprietari si m-a sfatuit sa platesc penalizarile la intretinere; nu stiu daca am dreptul sa postez pe acest forum documentele , as vrea sa pot face asta
Buna seara, ma vad nevoita sa apelez la ajutorul dv. prin intermediul acestui forum;locuiesc intr-o garsoniera de 36 mp de cativa ani;am inregistrat restante la intretinere, restante a caror valoare nu a depasit suma de 500 lei ;cum?simplu.pt. ca am platit pe fiecare luna cate un pic din restanta, adica 200-300 lei, dar nu am reusit sa platesc in asa fel incat sa fiu la zi, avand doi copii minori si sotul fara servici; astfel ca daca o luna nu am platit nimic, luna viitoare plateam 200-300 lei, in fiecare luna se afisa din nou, se punea penalizare si tot asa;de exemplu, la o restanta afisata de 430 lei, penalizarea a fost in jur de 36 lei, intretinerea la zi a fost 73 lei si tot asa;mentionez ca pe fiecare luna in rubrica restanta se afisa restanta plus penalizarea care varia in functie de suma restanta , se adunau si apoi total restanta, adica restanta plus penalizare, cred ca se intelege destul de bine cevreau sa spun
am achitat in luna aprilie 400 lei din restanta de 470 lei
in luna mai tabelul a fost :restanta 143 + penalizare =173; in luna mai nu am platit nimic;
in luna iunie tabelul a fost:
total restanta 266 lei adica;restanta 247 + penalizare 19 lei+ intretinere pe mai 73 lei
fiind de buna credinta, nu am contestat niciodata valorile inscrise pe acel tabel
pe 11.06.2014 am mai achitat 100 lei din valoarea restantei. mentionez ca valorile penalizatoare pt, restanta s-au afisat intotdeauna pe tabel si s-au adunat luna de luna la valoarea restantei; cand m-am dus sa platesc pe 11.06 doamna de la administratie mi-a zis ca va recalcula penalitatile la intretinere, deoarece mereu sunt probleme cu cei de la compania de apa, si fel si fel de probleme, mereu cu apa. cateva apartamente fiind debransate de la reteaua de apa; mentionez ca apa este contorizata individual, cat consum atata platesc, sau cel putin asa cred
asta seara venind de la servici hai sa trec pe cutia postala si pe la tabel, si ce sa vezi?afisul initial schimbat , si niste sume uriase afisate in dreptul fiecarui apartament restant, la o suma de 7300 lei restanta . penalizare 6220 lei?pai de unde scoate omul ala banii aia daca nu a putut sa isi plateasca intretinerea?
la suma de 92 lei restanta, la o garsoniera nelocuita de 2 ani, penalizare 57 lei;
la mine ghici cum/?restanta direct 266 lei, fara a mai fi mentionata penalizarea de 19 lei, si penalizare 398 lei?pai cum asa daca penalizarile au fost trecute direct in total restanta/?eu as zice ca este demn de chemat televiziunea, nu?
in cutia postala am gasit un plic cu o somatie de achitare a restantei cu titlu executoriu, nu asa oricum cu termen de plata de 15 zile, adica daca nu platesc suma de 773, 20 lei ma executa silit
am anexe atasate in plic, niste tabele de calcul a penalitatilor si dobanzi inca din 2011, adica toate calculate retroactiv, dobanda de 0.04%*184 zile, penalitati de 15%, oricum nu inteleg nimic, nu am avut intarziere de 184 zile sau 250 zile cum reiese din aceste tabele, pt. ca am platit, cu restante, dar penalizarile au fost in jur de 25 lei pe luna, adunate la restante si incluse in total restanta; va rog frumos ajutati-ma ca nu stiu de unde sa incep, mai am chitante si din 2008-2009 dar imi lipsesc o mare parte din ele, am cateva chitante din 2013 si cele din 2014 , va rog ajutati-ma, va multumesc anticipat