avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2049 soluții astăzi
Forum Activitate ioana_popescu95

Activitate ioana_popescu95

Răspuns la discuția Pensie alimentara
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Cum procedez in cazul in care vreau sa i se propreasca pensia alimentara din salariu, apelez direct la un executor judecatoresc sau trebuie sa ma adresez instantei?
Daca fac adresa la locul de munca si anexez hortararea de divort si actul notarial in care el specifica ca este de acord cu plata pensiei alimentare nu este suficient pt proprire?
Buna ziua,

sunt in aceeasi situatie numai ca tatal are tupeul ca dupa ce am fost de acord sa nu se considere noema de grana 9 am stabilit de acord comun o valoare a pensiei alimentare) sa ceara acum diminuarea acesteia.
Norma d e hrana in cazul lui este mereu in bani si permanenta deci nu inteleg atat tip cat la banca se ia in considerare ca un venit fix si permanet in cazul uni copil de ce nu se procedeaza la fel

Va rog sa imi spuneti daca ati rezolvat ceva.

Multumesc,
Buna ziua,

In anul 2008 am divortat avand un copil in varsta de 3 ani
La momentul respectiv am stabilit de comun acord o pensie alimentara in val de 450 de lei.
Hotararea judecatoareasca a fost data cu obligatia platii pensiei de la data introducerii actiunii de divort.
Nedorind sa alterez relatiile de dragul copilului am fost de äcord"sa plateasca de la data comunicarii, adica dupa un interval de 8 luni (cu toate ca a semnat in fata notarului ca e de acord cu toate cele scrise in hotararea de divort, pt a se grabi comunicarea hotararii), pentru a putea sa plece din proprietatea mea.
Intre timp relatiile s-au deteriorat si tatal nu a platit in repetate randuri toata suma convenita din diverse motive; ba ca a fost cu copilul la mare 1 sapt si i-a dat de mancare, ba ca a fost de revelion la el 2 zile si la fel a mancat, ba ca i-a cumparat tort de ziua lui etc.
In acest moment a mai aparut un copil din casnicia actuala si ma ameninta ca ma da in judecata pt diminuarea pensiei alimetare el avand 2 copii.
Intrebarile mele sunt:
- pot sa cer la locul de munca propirea pensiei din salariu ( in hotararea de divort nefiind specificat acest lucru ci doar datoria lui de plati pensia alimentara)
- mai pot cere achitarea sumelor restante din mai 2008?
- ce sanse de castig are in cazul in care intenteaza cererea de micsoare a pensiei alimentare?
Multumesc,