avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1777 soluții astăzi
Forum Activitate p_mihai_ro

Activitate p_mihai_ro

Răspuns la discuția Inmatriculare auto declarat furat
Pai problema e ca de la RAR a primit certificatul de autenticitate. Setul de acte pentru inmatriculare a fost complet. Are si cartea vehiculului cu numele lui inscris. Masina nu a fost confiscata. El doar nu a primit talonul (si-mi zice ca e emis deja).

Am inteles - In cazul in care el solicita in instanta contravaloarea vehiculului, eu cum pot sa fac acelasi lucru avand in vedere ca mi l-a vandut o persoana cu domiciliul in Germania?
Buna ziua,

In 2011 am achizitionat din Germania un autovehicul uzat, provenit din Grecia. Autovehiculul era inmatriculat temporar in Germania. L-am inmatriculat fara probleme in Feb 2012 in Romania.

Acum 1 luna l-am vandut. Cumparatorul spune ca nu i s-a eliberat certificatul de inmatriculare pe motiv ca autovehiculul ar fi declarat furat in Grecia. Nu a primit nimic in scris de la serviciul Inmatriculari. Cumparatorul a primit cartea vehiculul, vehiculul fiind inscris actualmente pe numele lui.

Intrebarile mele sunt:
- Ce se poate intampla in continuare?
- Sunt pasibil de ceva?
- Ce pot face ca sa il ajut pe cumparator (e o cunostinta, eu nu am avut cunostinta de aceasta problema cand i-am vandut masina).

Multumesc,
Mihai
Răspuns la discuția Ridicare auto ABUZIVA Iasi
Laur,

Imi poti spune te rog pe ce temei ai contestat ridicarea masinii? Ai putea sa ma indrumi cum sa fac sa contest si eu?

Si mie mi-au ridicat masina ieri, pe motivul ca era parcata la mai putin de 25 metri de trecerea de pietoni (aflat la telefon de la Politie). Cand am fost sa o ridic nu mi s-a dat nici o hartie in afara de procesul verbal de predare-primire de la Servicii Publice SA si chitanta pentru cei 430 ron. Pe scurt, eu nu am procesul verbal de contraventie, nu am nici o comunicare scrisa cu politia.

Mersi,
Mihai.