avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate Coltoi

Activitate Coltoi

Răspuns la discuția Cercetarea disciplinara
Nu am mai putut continua activitatea in munca din cauza comportamentului discriminatoriu repetat si nejustificat pe care l-a avut seful ierarhic fata de mine. In notificarea scrisa am spus acest lucru.
Răspuns la discuția Cercetarea disciplinara
Atunci unde ma pot adresa pentru ca mi se pare totusi un abuz din partea angajatorului. Multumesc!
Răspuns la discuția Cercetarea disciplinara
In acest moment pot face reclamatie la ITM pentru faptul ca nu s-a procedat in timp util la disponibilizarea mea?
Răspuns la discuția Cercetarea disciplinara
Aveti perfecta dreptate. De ce nu s-a procedat la concediere imediat ce s-a primit aceasta instiintare din partea mea si abia peste o luna sunt chemat la cercetare disciplinara?
Răspuns la discuția Cercetarea disciplinara
Notificarea scrisa pe care am facut-o am incheiat-o asa: "Prin prezenta îmi exprim cerința de a fi disponibilizat în mod legal" aceasta fraza presupune demisie sau incetarea contractului de munca cu acordul partilor?
Răspuns la discuția Cercetarea disciplinara
In acest fel, cu cat trece timpul cu atat angajatul acumuleaza mai multe absente nemotivate. Sa merg la aceasta comisie sau nu?
Răspuns la discuția Cercetarea disciplinara
Cercetarea la care va referiti poate fi demarata chiar si dupa o luna daca angajatul anunta imediat ca nu se mai prezinta?
Răspuns la discuția Cercetarea disciplinara
Nu am depus cerere de demisie sau incheierea contractul cu acordul partilor. Am facut o notificare unde am spus ce mi se intampla la locul de munca si de ce nu mai pot continua. Nu trebuia sa primesc o rezolutie la aceasta notificare?
In data de 19 oct a.c. mi-am anuntat seful ierarhic ca nu ma mai prezint la locul de munca. In aceeasi zi am anuntat si departamentul Resurse Umane de intentia mea, printr-o notificare scrisa in care am spus si motivul pentru care nu ma mai prezint - atitudinea nepotrivita pe care o are sefa serviciului fata de mine. Pe data de 18 nov. a.c. primesc prin posta o adresa prin care sunt convocata la cercetare disciplinara in data de 26 nov. a.c. pentru absente nemotivate. Intrebarea mea este, de ce sunt chemata la o astfel de cercetare atata timp cat eu am anuntat ca nu mai pot continua activitatea la locul de munca, institutia nu mi-a raspuns la notificarea pe care eu am adresata-o, si daca sa merg la aceasta comisie? Multumesc!
Răspuns la discuția Masina SH
Multumesc!