avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate C-Iulia

Activitate C-Iulia

Buna ziua !
societatea la care lucrez este un SA si doreste inchiderea activitatii si inchiderea contractelor de munca a angajatilor cat mai repede ,acestea fiind pe perioada nedeterminata ,unul dintre angajati si-a dat deja demisia cu acordul partilor fara preaviz ,dar cel de-al doilea ,ar fi de accord sa I se incheie contractual fara preaviz cu acordul partilor dar sa poata intra in somaj .
Intrebarea mea este:
Se poate incheia astfel contractual si care sunt articolele din lege care trebuie sa apara pe incetare si daca firma poate sa ii inceteze astfel contractual si care sunt dezavantajele petru firma .
Răspuns la discuția Formularul A1
Daca firma face parte dintr-un grup de firme european ce metode de detasare exista ,pentru a ocoli conditia de a avea lucrari in tara pentru ca ,activam inntr-un domeniu in care nu gasim lucrari in tara,dar avem contracte cu firme din grup si nu stim cum sa procedam cu detasarea muncitorilor legal,sau daca deschidem filiala sau sucursala in franta sau belgia,totul pentru ca nu indeplinim conditiiile din A1,sau daca exista derogari de la aceste conditii.
Buna ziua !
Am firma in tara si posibilitatea de a contracta cu o alta firma din Belgia pentru lucrari de constructie si reparatii in domeniul refractar,furnale si cuptoare industriale.Dar nu am si contracte in tara ,pentru a aplica pentru formularul A1 .
Intrebarea mea este :
Daca deschid punct de lucru sau filiala in Belgia ,ma pot prevala de acest formular A1 ?
Detasand oamenii la acel punct de lucru ,pentru a efectua lucrarile cu firma belgiana?
Si platindu-se taxele in tara.
Buna ziua!
Am Primit astazi ,o amenda prin posta,dupa un incident din data de 01.09.2014,in care am fost agresata si cu tentativa de talharie de o vecina bolnava psihic ,am sunat la 112 si astazi ma trezesc cu amenda pentru deranjarea linisti si ordini publice,deoarece politistul care a venit era deranjat ca am sunat la 112 si nu la sectia de sector de care apartin.

Cum se procedeaza pentru a contesta aceasta amenda abuziva care este de 500 lei.
Am facut si o sesizare la protectia copilului ,pentru a face o evaluare psihologica copilului minor de 2 ani care era cu mine in momentul abuzului .Respective are dosare la politie de la multi vecini si nu s-a intamplat nimic pana acum ,este si in proces de evacuare din apartament pentru neplata intretinerii.
Răspuns la discuția Formularul A1
Ce alte metode mai exista ,legale de a detasa muncitori in tari Europene,Franta si Belgia,in afara de formularul A1 pentru care inca nu indeplinim conditiile ?
Buna ziua !
Anterior am solicitat raspunsuri petru detasarea muncitorilor intr-un stat european pe baza formularului A1,dar conform unor informatii obtinute de la un avocat ,firma noastra nu indeplineste inca conditiile necesare pentru aplicarea la acest formular.
Societatea este inregistrata in Romania si plateste toate taxele in tara,patronatul este din Belgia,domeniul de activitate ,este de prestari servicii,de reparatii ,montaj furnale industriale ,are 2 muncitori angajati pentru moment si un contract desfasurat in tara in urma caruia s-a obtinut si capitalul necesar ,dar mai sunt conditii de indeplinit si nu avem timp deoarece ,avem un contract cu o firma din Belgia pentru o lucrare .trebuie sa detasam muncitori eventual sa mai angajam cativa pentru ai detasa .
intrebarea e ce variante de a detasa mai avem inafara de A1 ?pe care putem sa le aplicam.cat mai repede.
Răspuns la discuția Formularul A1
C-Iulia a scris:

Care sunt conditiile Obligatorii impuse unei firme pentru a aplica pentru formularul A1,Mai ales legat re TVA dar si restul.


Ok,Multumesc.
Dar Noi ca firma ce conditii trebuie sa indeplinim ca sa putem trimite oamenii la lucru in strainatate,ce cod CAEN ar trebui sa avem autorizat avand in vedere ca desfasuram activitate de montaj reparare furnale industriale si am angajat zidari samotori pentru asta,si am desfasurat si in tara astfel de lucrari.In momentul de fata suntem neplatitoare de tva dar ma atins o cifra de afaceri din care am inteles ca trebuie sa trecem la platitori de tva.
Intrebarea e : putem sa detasam oamenii si dupa sa facem si aceasta modificare?
Discuție Formularul A1
Care sunt conditiile Obligatorii impuse unei firme pentru a aplica pentru formularul A1,Mai ales legat re TVA dar si restul.
Buna ziua!
Lucrez la o firma si trebuie sa ma ocup de pregatirea dosarului pentru formularul A1 ,pentru a putea trimite oameni la munca in strainatate.
Firma este infiintata in Romania ,s-au facut toate documentele necesare infiintarii.
In momentul de fata nu este platitoare de TVA,lucru care am inteles ca trebuie modificat.
Patronii firmei sunt din Belgia,tara unde trebuie sa trimite si oamenii la munca la fabricile lor de acolo.
Care sunt pasii mai exacti care trebuie urmati pentru a depune actele pentru acest formular si lista exacta a documentelor necesare.Firma are capitalul social necesar aplicarii la acest formular ,trebuie doar sa modifice Statutul din neplatitoare in platitoare,pentru care nu stiu ce acte trebuie,dar intai vreau sa aflu pentru A1 ce ne trebuie.