avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate lauraene

Activitate lauraene

Buna ziua domnule Kurtyan ,

din pacate realitatea la ANAF este alta si anume ca desi cei de la ministerul de finante le-au trimis un document, pe care ulterior l-am primit si noi, in care se specifica ca persoanele in cauza trebui sa prezinte organelor fiscale documente in vederea exceptarii de la plata contributiei CASS, acestia nu vor sa aplice legislatie Romaniei si a UE.
In acesl document se specifica ca: persoanele fizice care obtin venituri din cedarea folosintei bunurilor din Romania si care au domiciliul intr-un stat membru UE, indiferent de cetatenie, au obligatia sa prezinte organelor fiscale documente (de ex formularul e104 pe care eu l-am prezentat) din care sa rezulte ca detin o asigurare de sanatate incheiata pe teritoriul altui stat membreu UE.
Cadrul legal este coroborarea prevederilor art 296^21 alin 1 din CF cu cele ale art 211 alin 1 lit a - c si alin 3 lit a - c din legea nr 95/2006.
Cu toate acestea cei de la Anaf refuza sa implementeze cel de mai sus sub pretex c aasteapta sa se schimbe legea sau ca pur si simplu progaramul lor este automat, iar cass se calculeaza la toti automat. Chiar au inceput sa trimita somatii cu deschiderea dosarului de executare silita. Doar in Romania te poti astepta la asa ceva.
Buna ziua
Anul acesta sub pretextul schimbarii codului fiscal cei de la ANAF au trimis decizii pentru plata CASS odata cu cele pentru plata impozitului pe venit (din chirii) si cetatenilor nerezidenti cu domiciliul in UEsi ce detin o asigurare medicala in UE. Desi am prezentat la ANAF formularul E 104 validat de cei de la CASB, cei de la ANAF il resping si sustin ca asteapta sa se modifice legea. Cei la ministerul finantelor ne-au trimis un document intern care a fost adresat catre anaf in august si in care li se comunica acestora ca cetatenii nerezidenti trebui sa prezinte la anaf documente ce certifica ca acesta detine asigurare de sanatate.
Cu toate acestea directorul anafului din sectorul respectiv refuza sa accepte formularul si insista ca asteapta modificarea legii spunand ca acum programul lor emite automat aceste contributii si chiar a trimis o somatie de executare silita pentru neplata cass.
Regulamentul CE 883?2004 novelat in 2009 pentru coordonarea sistemelor de siguranta sociala in UE reglementeaza clar insa lucrul acesta si arata ca daca cetateanul UE plateste asigurarea acolo unde locuieste si munceste, acesta nu mai plateste asigurarea in alta tara. Ar fi si nedrept pentru ca nu ai putea beneficia de asigurarea din Romania in moment ce locuiesti in alta tara.
De aceea as dori sa va intreb daca cineva ar putea sa spuna cum se poate un contribuabil apara impotriva hoararilor celor de la Anaf,
Buna ziua,
in situatia dumneavoastra sunt si eu, la fel cum de altfel am inteles ca sunt multi nerezidenti. Avem domiciliul stabil de fr multi ani in Germania unde detinem si asigurarea obligatorie de sanatate. Cu toate ca le-am dus documentele necesare pe care le-au cerut, la sfarsit nu stiau exact ce hotarare sa ia, sub pretex ca unii interpreteaza asa, altii altfe si ca asteapta sa se schimbe legea. Nu stiu la ce lege se refera ca legea 95/2006 art.211 defineste clar cine are calitatea de asigurat la sistemul de sanatate romanesc Iar legea nr.883/2004 UE care coordoneaza sistemele sociale de asigurare prevede ca asiguratul este asigurat doar intro singura tara, tara de rezidenta. Parerea mea e ca cei raspunzatori nu stiu sa interpreteze textele, sau nu vor, mai ales daca trebui sa coordoneze mai multe legi interne si europene.
De aceea v-as ruga sa-mi spuneti si mie ce demersuri ati mai facut in privinta asta si daca s-a mai lamurit ceva. .