avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Activitate radu_preda

Activitate radu_preda

Răspuns la discuția Litigiu contract munca
Pai asta am zis de la bun inceput. Sa dovedesc ca am fost platit la km !!
Răspuns la discuția Litigiu contract munca
...extras de cont. Totusi vad ca nu prea ne intelegem. Sa dau un exemplu. Daca am diurna sa zicem 40euro/zi si lucrez 1 saptamana= 280euro dar daca in saptamana aia eu fac 2000km × 12 eurocenti = 240euro. Deci eu pot demonstra pe baza pozelor facute si a extrasului de cont ca am fost platit ilegal la km.
Răspuns la discuția Litigiu contract munca
Mda... acum sunt bune acum nu sunt. Ideea este ca vreau sa demonstrez ca am fost platit la km, exact cum ziceam mai sus.
Răspuns la discuția Litigiu contract munca
Adriana, iti multumesc pt raspunsul prompt DAR codul AETR zice clar ca se interzice plata la km !! Plus de asta diurna nu este specificata in cim iar ea este chiar si 70 euro/zi. Pot scoate oricand extras de cont si pe baza pozelor sa demonstrez plata ilegala la km.
Răspuns la discuția Litigiu contract munca
Incadrarea in cim era 850lei si eram trecut ca sofer "chior" ( cod 833201 ) si nu ca sofer de mare tonaj care e alt salariu. Fluturas nu a existat. ... deci e groasa treaba.
Buna ziua. Sunt sofer de tir angajat in Ro dar conduc pe comunitate. Am fost angajat cu " salariu " 1200euro/luna dar am fost platit cu 12 eurocenti/km. Am poze facute cu telefonul dupa mesajele ce le-am primit pe " computerul " camionului. Pe baza acestor poze pot da in judecata firma sau mai trebuiesc dovezi?