Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Litigiu contract munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Litigiu contract munca

Buna ziua. Sunt sofer de tir angajat in Ro dar conduc pe comunitate. Am fost angajat cu " salariu " 1200euro/luna dar am fost platit cu 12 eurocenti/km. Am poze facute cu telefonul dupa mesajele ce le-am primit pe " computerul " camionului. Pe baza acestor poze pot da in judecata firma sau mai trebuiesc dovezi?
Se poate da in judecata firma si se poate dovedi prin orce mijloace de proba,dar sa fie concludente si pe baza lor sa se poata stabili exact ce s-a intamplat.
E bine sa aveti si o dovada scrisa,un fluturas de salariu sau un extras de cont daca sau virat banii pe card,etc.Daca nu avet puteti cere ca angajatorul sa va elibereze o dovada a platii salariului,daca intelege sa nu onoreze cererea ,cereti instantei sa oblige angajatorul la prezentarea actelor contabile cu privire la salariu.
La momentul angajarii, ce este specificat in contractul de munca, respectiv care este salariul lunar, respectiv nivelul salarial pentru care se platesc dari de natura salariala. Daca angajatorul nu isi respecta obligatiile aveti tot dreptul sa va recuperati drepturile pe calea instantei, respectiv pe Litigii de Munca.
Incadrarea in cim era 850lei si eram trecut ca sofer "chior" ( cod 833201 ) si nu ca sofer de mare tonaj care e alt salariu. Fluturas nu a existat. ... deci e groasa treaba.
Consider ca poti demonstra neachitarea salariului, respectiv prin nesemnarea fluturasului. Dar daca angajatorul iti vireaza banii pe card, pentru el este proba ca te-a platit, si daca suma este mai mare decat pe contractul de munca, poate include chiar si diurnele. Trebuie sa ai in vedere si ce poate angajatorul sa demonstreze, si ce poti tu. Eu iti doresc Bafta si sa iti recuperezi sumele pentru munca prestata.
Adriana, iti multumesc pt raspunsul prompt DAR codul AETR zice clar ca se interzice plata la km !! Plus de asta diurna nu este specificata in cim iar ea este chiar si 70 euro/zi. Pot scoate oricand extras de cont si pe baza pozelor sa demonstrez plata ilegala la km.
radu_preda, utilizator