Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Litigiu contract munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Litigiu contract munca

Buna ziua. Sunt sofer de tir angajat in Ro dar conduc pe comunitate. Am fost angajat cu " salariu " 1200euro/luna dar am fost platit cu 12 eurocenti/km. Am poze facute cu telefonul dupa mesajele ce le-am primit pe " computerul " camionului. Pe baza acestor poze pot da in judecata firma sau mai trebuiesc dovezi?
Pai asta am zis de la bun inceput. Sa dovedesc ca am fost platit la km !!
Chira daca veti dovedi asa ceva, se poate intra sub incidenta raspunderii contraventionale sau chiar a raspunderii penale , asa cum rezulta din actul normativ mai jos citat:

OG 37/2007 privind stabilirea cadrului de aplicare a regulilor privind perioadele de conducere, pauzele şi perioadele de odihnă ale conducătorilor auto şi utilizarea aparatelor de înregistrare a activităţii acestora :
Art. 8 (1) Următoarele fapte reprezintă încălcări foarte grave ale dispoziţiilor Regulamentului Parlamentului European şi al Consiliului (CE) nr. 561/2006, ale Regulamentului (CEE) nr. 3.821/85 şi, după caz, ale Acordului AETR şi constituie contravenţii, dacă acestea nu sunt considerate infracţiuni potrivit legii penale:
..
11.acordarea de către întreprindere/operatorul de transport rutier a unor plăţi conducătorilor auto, chiar şi sub formă de bonificaţii sau prime, în funcţie de distanţa parcursă şi/sau de cantitatea de mărfuri transportată;
....