avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate oana2014

Activitate oana2014

Răspuns la discuția revisal
asa este...dar eu la punctul de lucru nu am 5 salariati, ci doar doi. Deci..daca citesc HG 500 , indeplinesc conditiile ( nu mentioneaza obligativitatea de a avea CIF ) , dar daca "pregatesc" actele sa imi iau parola, etc , imi tb , conf ordinului mentionat, CIF. Cum o dai ..tot nu e bine :)
Răspuns la discuția amenda ITM
art 88 Codul muncii..si mi a mai dat un temei legal , strict legat de agentul de munca temporara. ideea e ca eu i am explicat celui de itm ca in magazin nu pot sa am angajati temporari ( am salariati care lucreaza in magazin de 4,5 ani ) Plus ca am avut controale , cam 10 pe an la acel punct de lucru si nimeni numi a spus nimik.
Discuție amenda ITM
am avut control de la itm in urma caruia am fost amndati cu 10000 ron. motivul a fost urmatorul : societatea mea care detine un magazin alimnetar a incheiat un contract de prestari servicii cu o alta societate prin care aceasta din urma , cu angajatii sai, va efectua activitatea de vanzare in cadrul magaziunul detinut de catre mine. ca si justificare a amenzii a fost faptul ca societatea care tb sa efectueze activitatea de vanzare cu salariatii sai , tb sa fi eauotrizata ca agent de munca temporara. Inspectorul de la itm a spus ca din punctul lui , acel contract nu este "legal". Care este parerea voastra.
in schimb la intrebarea : daca dvs vreti ca eu ( in calitate de firma de constructii ) sa va ridic o casa, un sediu, etc. asta inseamna ca eu ( firma constructoare ) tb sa fiu autorizat ca si agent de mumca temporara? Nu a stiut sa mi raspunda si ne a intor spatele...apoi am primit amenda de 100 milioane :)
Răspuns la discuția revisal
multumesc. Stiam acest lucru , dar eu intrebam daca punctul de lucru tb sa aiba CIF ( vezi ptc.25 din Ordinul 1918 ) si daca de la punctul de lucru se transmit incetari/angajari, etc pt toti salariatii societatii ( inclusiv cei de la sediul ) sau numai pt cei de la ptc de lucru .
mentionez ca la ptc de lucru am doar 3 salariati, nu am CIF
Discuție revisal
revisalul se poate tine si la punctul de lucru? din ce am citit , am vazut ca se poate , dar pe net am gasit cateva acomentarii legate de acest subiect , in sensul ca unii spun ca tb sa indeplineasca cumulativ 3 conditii: 2 sunt de delegare si ultima conditie este ca punctul de lucru sa aiba CIF . in cazul in care punctul de lucru are CIF si are delegare sa transmita revisal, va transmite numai cu salariatii de la acel punct de lucru sau poate sa trimita toate angajarile/ modificarile/incetarile de la toate punctele inclusiv sediul social ?
imi puteti spune si care este baza legala? multumesc