Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... amenda ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

amenda ITM

am avut control de la itm in urma caruia am fost amndati cu 10000 ron. motivul a fost urmatorul : societatea mea care detine un magazin alimnetar a incheiat un contract de prestari servicii cu o alta societate prin care aceasta din urma , cu angajatii sai, va efectua activitatea de vanzare in cadrul magaziunul detinut de catre mine. ca si justificare a amenzii a fost faptul ca societatea care tb sa efectueze activitatea de vanzare cu salariatii sai , tb sa fi eauotrizata ca agent de munca temporara. Inspectorul de la itm a spus ca din punctul lui , acel contract nu este "legal". Care este parerea voastra.
in schimb la intrebarea : daca dvs vreti ca eu ( in calitate de firma de constructii ) sa va ridic o casa, un sediu, etc. asta inseamna ca eu ( firma constructoare ) tb sa fiu autorizat ca si agent de mumca temporara? Nu a stiut sa mi raspunda si ne a intor spatele...apoi am primit amenda de 100 milioane :)
Care este temeiul legal pentru care ati primit amenda de la ITM?
art 88 Codul muncii..si mi a mai dat un temei legal , strict legat de agentul de munca temporara. ideea e ca eu i am explicat celui de itm ca in magazin nu pot sa am angajati temporari ( am salariati care lucreaza in magazin de 4,5 ani ) Plus ca am avut controale , cam 10 pe an la acel punct de lucru si nimeni numi a spus nimik.
Probabil HG nr.1256 /2011 privind condiţiile de funcţionare, precum şi procedura de autorizare a agentului de munca temporara.

Art. 22. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza, dupa cum urmeaza:
a) nerespectarea prevederilor alin. (3) al art. 11, ale art. 12, 14, ale alin. (1) al art. 15 si art. 19, cu amenda de la 2.000 lei la 3.000 lei;
b) desfasurarea fara autorizatie a activitatilor specifice agentului de munca temporara, cu amenda de la 10.000 lei la 30.000 lei.

Contestati in instanta amenda primita. Termenul este de 15 zile de la data comunicarii procesului-verbal.
Cornel Vasile, Consilier juridic