avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate jmor1ar7y

Activitate jmor1ar7y

Buna ziua,

In urma sucesiunii s-au eliberat 4 certificate de mostenitor. Asta se intampla acum 12 ani. Anul acesta am demarat procedura de intocmire a cadastrului, din pacate aceasta s-a incheiat cu o respingere. Unul din punctele de respingere face referire la faptul ca pe certificatul de mostenitor s-a produs o eroare de redactare si anume numarul parcelei nu corespunde cu numarul parcelei din titlul de proprietate. Am contactat notarul si mi-a transmis ca se poate face o rectificare daca ma prezint cu cele 4 certificate de mostenitor in original. Problema este ca unul din mostenitori nu vrea sa-mi dea certificatul pentru a face aceasta rectificare. Mentionez ca schimbarea respectiva nu afecteaza pe niciunul din cei 3 mostenitori ramasi, schimbarea trebuie facuta doar la numarul parcelei din partea mea de mostenire. Ce pot face in acest caz, ma pot prezenta doar cu 3 certificate in original pentru modificare? In caz ca aceasta nu reprezinta o optiune, se poate obliga al patrulea mostenitor in vreun fel?
Buna ziua,

Intampin o mica problema sa inmatriculez o masina SH cumparata din Romania.

Sa fiu mai exact Firma de leasing X recupereaza masina de la utilizator. Mai departe firma de leasing vinde masina catre o alta persoana fizica.Acea persoana mi-a vandut mie masina.
Inainte de a face toti pasii pentru inmatricularea masinii am hotarat sa-i fac o mica verificare technica sa ma asigur ca odata inmatriculata masina nu va prezenta un pericol pentru mine sau alti participanti la trafic.
Dupa 2 luni si destui banii cheltuiti am decis sa inmatriculez masina pe numele meu. Si aici surpriza, la autentificare se descopera ca masina are alta serie de motor si ca trebuie sa aduc un document doveditor ca un service autorizat a facut aceasta lucrare.
Am luat legatura cu fostul proprietar si chiar am fost cu el la firma de leasing pentru a obtine acest document care aparent nu exista.
Ce pot face in aceasta situatie, pot sa dau fostul proprietar in judecata pentru recuperarea chltuielilor de reparatii si de achizitie daca aduc toate documentele necesare?

Va multumesc