avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1111 soluții astăzi
Forum Activitate Monicaion20

Activitate Monicaion20

Buna ziua,
Sunt insarcinata in 8 sapt, vreau sa solicit o adev de la medicul de familie pentru reducerea programului de munca, de la 8 la 6 ore, deoarece stau aproximativ 12 ore la serv si nu ma simt f bine.
Exista posibilitatea ca angajatorul sa-mi refuze acest drept? Adica fac o cerere care urmeaza a fi aprobata sau o informare?
Multumesc
Buna ziua,
Am un teren de 400mp pe care vreau sa-l vand, dar toti potentiali cumparatori il refuza deoarece la limita de proprietatea s-a construit un bloc de 4 etaje, desi in zona conform certificatului de urbanism de informare pe care l-am obtinut de la Primarie se poate construi P+1+M.
Ce pot face in acest sens? Nimeni nu doreste sa-l cumpere deoarece nu poate amplasa o constructie asa cum isi doresc....Ca vecini nu am dat niciun acord pentru ridicarea blocului!
Multumesc
Răspuns la discuția Gard pe alta proprietate
Eu am acte de proprietate pe teren inclusiv cadastru, in evidentele OCPI figureaza cu cadastru pe si acte in regula, dar in realitate au intrat in terenul meu.
Buna ziua,
Am un teren intravilan 250mp, nu are nicio constructie, am vrut sa fac o dezmembrare, pentru a vinde o parte din el, dar nu am reusit deorece cand s-au facut masuratorile cadastrale s-a constatat ca vecinii ocupa o parte din teren, adica unul dintre vecini si-a construit un gard de lemn, care nu este drept si a intrat cu aproximativ 1 m in proprietatea mea si celalalt si-a construit o baie (ptr care sigur nu are autorizatie de constructie) tot asa ocupand 1 m si ceva, in total pierd cam 32 mp din teren.



Am luat legatura cu ei si le-a spus frumos sa rectifice ceea ce au facut pe terenul meu, dar nu vro, motivand ca nu au grsit in niciun fel.

Care este solutia, cum ii pot face sa isi darame baia, sa-si mute gardul?

Nu as vrea sa ajung in instanta ca sunt multi nervi, bani etc...!