avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Activitate misha_misha33

Activitate misha_misha33

sora si baiatul meu
din pacate sora mea locuieste in alt oras si in plus are o slujba solicitanta si nici nu are idee ce si cum ar trebui facut (ca si mine dealtfel.),iar baiatul, major, nu este partinitor si asa vreau sa ramana de aceea nu vreau sa il implic mai mult decat este cazul.
din ce am citit, am inteles ca un motiv pt desfacera casatoriei ar putea fi separarea timp de 2 ani.
in acest caz, ar trebui sa mai astept un an. nelamurirea mea este: dupa acesti 2 ani , va trebui sa urmez aceeasi pasi, un avocat sau procura pt o persoana de incredere, ori, venirea mea in tara...etc


concluzia este ca imi va trebui un avocat.
multumesc mult pt lamuriri
nu imi mai iubesc sotul de multi ani, am cunoscut un alt barbat si vreau sa ma casatoresc cu el.
accept ca divotul sa se incheie din vina mea,de ce e nevoie de martori?
deasemenea, pot sti cam cat de mult m-ar costa ? macar o idee...:">
se poate face fara sa fiu prezenta?
mentionez ca sotul nu vrea sub nici o forma divortul
bucuresti, sector 3
stiti cumva cat de mult poate dura?
si de asemenea, eu trebuie sa vin in tara?
se poate si fara?
Locuiesc de un an in Germania si doresc sa divortez.
sotul meu nu e de acord, desi suntem despartiti in fapt de un an
ce trebuie sa fac sa il pot obtine...
mentionez ca avem un baiat, dar are deja 19 ani (care locuieste cu sotul-eu trimit bani lunar in contul baiatului )
nu avem bunuri in comun,locuiam in casa socrilor .

va rog, sfatuiti-ma ce trebuie sa fac sa pot obtine divortul mai repede

am citit in forum despre prescriptie. credeti ca aceasta se poate aplica si in cazul meu ?

mi-e teama ca daca nu platesc aceasta datorie, dupa moartea mea, copilul meu poate fi obligat sa o plateasca si nu vreau sa ii ingreunez viata, si asa grea
sunt total in intuneric in legatura cu tot ceea ce priveste avocatura si termeni juridici, de aceea rog frumos sa fiu ajutata sa inteleg, deoarece nu imi pot permite sa platesc consultatie la un cabinet de avocatura

am contactat un credit bancar de nevoi personale in luna 4 2007 ,fara garantiii sau giranti
dupa 4 ani nu am mai putut plati ratele.
in data de 04.07.2011 am primit acasa si la serviciu o somatie de la judecatorie in care mi se comunica ca am la dispozitie o zi (1 zi)
sa platesc o suma, pt mine imensa, reprezentand credit restant, dobanzi, penalizari, comisioane, plus o alta suma reprezentand cheltuieli de executare
la aceea perioada aveam o slujba, asa mi s-a pus oprire pe salariu.
am pierdut slujba in noiembrie 2011, asa ca de la acea data nu am mai platit nimic.
in tot acest timp nu am mai primit nimic de la banca sau de la tribunal...
mentionez ca in afara de haine, nu am nimic sa imi apartina, si sunt tolerata de dragul copilului in casa socrului meu.
va rog sa ma ajutati sa inteleg ce mi se poate intampla daca nu achit acest imprumut..nu din rea vointa, din neputinta