avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum se poate desface casatoria-eu locuiesc in Germania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum se poate desface casatoria-eu locuiesc in Germania

Locuiesc de un an in Germania si doresc sa divortez.
sotul meu nu e de acord, desi suntem despartiti in fapt de un an
ce trebuie sa fac sa il pot obtine...
mentionez ca avem un baiat, dar are deja 19 ani (care locuieste cu sotul-eu trimit bani lunar in contul baiatului )
nu avem bunuri in comun,locuiam in casa socrilor .

va rog, sfatuiti-ma ce trebuie sa fac sa pot obtine divortul mai repede

Imputerniciti in tara un avocat sa va reprezinte la divort.
Puteti sa faceti o procura cuiva in tara (inclusiv unui avocat) si sa depunet actiunea de divort la instanta de la ultimul domiciliu conjugal, daca sotul mai locuieste acolo! Dar, daca nu va intelegeti sa divortati amiabil (la primarie sau la notar) divortul dureaza ceva, nu se termina asa repede cum doriti dvs. !
stiti cumva cat de mult poate dura?
si de asemenea, eu trebuie sa vin in tara?
se poate si fara?
Depinde de gradul de "incarcare" al instantei unde va judecati! Apropos, unde ati locuit la socrii (adica unde ar urma sa fie depusa actiunea de divort? La ce judecatorie?). Dvs. puteti trimite procura si din Germania (in original) prin curier rapid/posta rapida nu este absolut necesar sa veniti daca nu vreti sau nu puteti!
bucuresti, sector 3

Alte discuții în legătură

Cerere de divort prin mandatar dalia_dc dalia_dc Buna, va rog sa-mi spuneti daca este posibil ca cererea de divort sa fie depusa de o terta persoana. Sora mea lucreaza in Italia si ar prefera sa vina in ... (vezi toată discuția)
Inputernicire pentru divort Julia Ana Julia Ana Buna ziua,sunt despartita de 18 ani si vreau sa bag divortul in localitatea unde am fost cununata la primarie (nu mai locuieste nici sotul nici eu in aceasta ... (vezi toată discuția)
Divort in lipsa uneia dintre parti gabriela89darius gabriela89darius Buna ziua! Am si eu o intrebare. Cumnata mea e in italia de 3 ani, nu mai sta impreuna cu sotul ei de 2 ani. Acuma ar vrea sa divorteze dar nu poate veni ... (vezi toată discuția)