Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort in lipsa uneia dintre parti
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort in lipsa uneia dintre parti

Buna ziua! Am si eu o intrebare. Cumnata mea e in italia de 3 ani, nu mai sta impreuna cu sotul ei de 2 ani. Acuma ar vrea sa divorteze dar nu poate veni acasa. Am putea noi sa bagam actele de divort fara ea? Nu are copii, nu au nimic de impartit. Ce acte ne-ar trebui ca sa putem demara actiunea de divort?
Doar ea poate.
Poate apela la avocat daca vrea judecata in lipsa.
poate si sotul ei cere divortul
trebuie facuta o procura speciala unui avocat pentru promovarea si sutinerea actiunii de divort .insa trebuie dovedita rezidenta reclamatei in italia daca nu , avocatul nu o va putea reprezenta in instanta .

Gabriela Pintea, Consilier juridic
daca nu au nimic de impartit nu are nevoie neaparat de avocat.si nici de procura. Poate introduce sotul ei divortul iar ea poate fie sa nu se prezinte pur si simplu fie sa scrie intampinare la cererea de divort in care sa fie de acord cu cererile sotului si sa solicite judecarea in lipsa, apoi intampinarea s-o trimita prin posta.

@rabota: avocatii nu se "angajeaza" prin procura ci prin imputernicire avocatiala iar dreptul unui cetatean de a fi reprezentat de avocat nu are legatura cu rezidenta.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Cred ca domnul se referea la faptul ca pentru pronuntarea divortului este obligatorie prezenta si se accepta reprezentarea prin avocat doar in caz de rezidenta in alta tara.
Insa prezenta obligatorie este doar pentru reclamant, deci daca sotul, despre care reiesea ca este in tara, depune actele pentru divort el va fi reclamat si va fi obligat sa se prezinte. Sotia poate trimite prin posta ca e de acord si gata divortul.