avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1208 soluții astăzi
Forum Activitate 33Robert

Activitate 33Robert

Răspuns la discuția Cat sa platesc angajatii
Multumesc , atat am avut de intrebat.
Răspuns la discuția Cat sa platesc angajatii
Va multumesc mult pentru raspuns !
As dori sa mai intreb : cum se procedeaza cu bonurile de masa ? Ce ar trebui eu sa stiu, ca angajator, daca vreau sa ofer bonuri de masa ?
Răspuns la discuția Cat sa platesc angajatii
Atunci , as putea sa fac astfel incat sa lucreze un angajat cate doua zile , urmate de doua zile de pauza samd , tot cu programul de 10 ore (nu am inteles aici, daca TREBUIE sa fie 8 ore, sau ca in general este de 8 ore) ?
Iar la salariu, ma refeream , daca vreau ca ca angajatul sa primeasca in mana 1500 lei , cat trebuie sa platesc eu pentru el ? Vreau sa zic ca 1500 reprezinta salariul net si eu vreau sa-l stiu pe cel brut.
Adica ce am inteles din ce mi-ati dat dvs. e ca as plati 1800 lei pe un angajat cu salariul de 1000 lei , poate n-am inteles eu bine.
Multumesc de raspuns!
Buna ziua !
In primul rand, imi pare rau daca postez anuntul in categoria gresita , aici am considerat ca trebuie sa-l public.
Ok , sa incepem cu intrebarile.Vreau sa imi deschid un SRL , care sa aibe ca activitate comertul cu amanuntul de piese auto si as vrea sa angajez patru persoane : 2 care sa se ocupe cu preluarea comenzilor si 2 care sa se ocupe cu relatiile cu clientii. Vreau ca angajatii sa munceasca in felul urmator : 1 in zilele pare, altul in zilele impare si duminica sa faca cu schimbul (primul , duminica asta , celalalt duminica viitoare) , cu programul de 10 ore, de la 10.00 la 22.00 , ceea ce rezulta intr-un program de 150 ore/ luna. Vreau sa le ofer ( la inceput ) un salariu de 15 milioane pe luna , dupa taxe. Cat m-ar costa asta , adica as vrea sa stiu care ar fi salariul inainte de taxe.De asemenea as vrea sa stiu care sunt taxele si ce constituie.

Multumesc de ajutor.
Răspuns la discuția IMM Curierat
Adica trebuie sa inregistrez cele doua coduri la registrul comertului si atat? Unde gasesc toate taxele pe care angajatorul trebuie sa le plateasca?
Multumesc pentru raspuns!
Discuție IMM Curierat
Buna ziua!
Numele meu este Robert , si am cateva intrebari pe care as dori sa vi le adresez.Vreau sa imi fac o firma de tip SRL-D , care sa aiba doua ramuri , una de livrari de mancare ( de ex. KFC , McDonald's ,etc ) si cealalta de livrari de bunuri , efectuate rapid.Aceste 2 parti sa aiba la inceput cate 2 angajati care sa se ocupe cu livrarile , eu ca manager si inca o persoana care sa preia comenzile.As dori in primul rand sa stiu daca pot sa fac asta , adica sa ramific firma in acest fel , ea fiind o societate cu raspundere limitata.
In al doilea rand as vrea sa stiu cu ce ma confrunt dupa ce intorc de la registrul comertului , dupa ce am infiintat firma.Ce ar trebui sa stiu din punct de vedere al angajatilor si al taxelor ?
Nu ezitati sa spuneti tot ceea ce credeti ca ar trebui sa stiu !
Multumesc pentru ajutorul acordat !
P.s. Scuzati daca nu am postat unde trebuie.