avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate iuliif

Activitate iuliif

Buna ziua,

In ianuarie 2015 am achizitionat o livada de meri batrana care nu produce. M-am inscris la Apia pentru subventie si am realizat lucrari la livada(taieri) pentru refacere. Nu am produs nimic anul trecut si probabil nu voi produce nici anul acesta.
Intrebarea mea este daca ca persoana fizica(nu PFA) pot da declaratie de venit din pomicultura in sistem real si nu la norma de venit. Livada este de 8 hectare.
De asemenea, am crezut ca pentru 2015 voi da declaratie de venituri in 2016(ca in mod normal asa e, vine toamna si vezi ce recolta ai asa ca dai declaratia de venit si taxele aferente). In conditia in care pentru 2015 nu am pana acum, ce pot face?
Multumesc
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele 2 nelamuriri:
1. Din cate inteleg in lege, avizul MAPN pentru vanzarea la liber a unui teren extravilan este necesar doar daca se specifica in cartea funciara a acelui teren. Daca nu, avocatul trebuie/poate sa efectueze vanzarea. Corect?
2. Din legea vanzarii terenurilor cu pastrarea dreptului de preemtiune reiese ca daca in teremen de 30 de zile de la afisarea ofertei la primarie nu se anunta nici un preemtor atunci primaria acorda o adeverinta cum ca terenul poate fi vandut la liber. Nu gasesc insa nicaieri cat este valabila aceasta adeverinta, cat timp ai pana efectuezi vanzarea.
Si 2.1. :) Daca in perioada in care adeverinta pentru vanzarea la liber este valabila, se face un antecontract atunci cand inchei contractul de vanzare-cumparare(oricat a trecut de la antecontract), nu mai e nevoie sa se faca o noua procedura de afisare a ofertei de cumparare. Corect?
Va multumesc!
Iulian