avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate Mona121

Activitate Mona121

Discuție Abuz de putere!
Acum cateva zile am vrut sa fac declaratia pentru casatorie. Avand domiciliul in alta localitate decat unde trebuia sa se citeasca starea civila a trebuit sa imi pun viza de flotant. ajung in fata ofiterului de stare civila si imi spune da, voi nu sunteti la mine nu va pot oficia casatoria, ii spun sa se uite mai atent, dupa ce verifica, imi spune ca da dar eu sambata nu sunt platita sa vin la serviciu, daca vreau vin din placere, o intreb daca nu se poate achita o taxa pentru asta si imi spune ca ea nu este matura mea de sters pe jos si ca daca ea vrea sa faca lucrul acesta il face din placere. Pentru ca discutia nu ducea nicaieri ne-am luat actele si am mers la primaria unde aveam domiciliul. doresc sa stiu cum ar trebui sa se procedeze in acest caz nu pentru mine dar in acea zona sunt persoane care se inclina in fata unui ofiter de stare civila doar pentru ai scoate copilului certificatul de nastere si este capabil sa bage adanc mana in buzunar doar sa isi rezolve problema.
Intr-o saptamana uremaza sa ma casatoresc si imi voi schimba numele. La stare civila urmeaza sa imi perforeze buletinul(nu stiu in baza care-i legi) ca sa nu mai intru intr-o alta situatie conflictuala cu functionarii publici pentru ca vineri am starea civila si luni plec din tara am ales sa imi fac un pasaport temporar. Ca astazi cand ajung la pasapoarte sa imi spuna ca eu imi fac pasaport dar acum 2 saptamani o tanara in acesi sit ca maine a fost introarsa de la granita pentru ca nu avea pasaport pe noul nume. Va rog sa imi spuneti cum se provedeaza in aceasta situatie.Si in baza care-i legi nu sunt lasata sa parasesc tara pentru 6 zile conform biletului de vacanta.