Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Parasirea tarii dupa casatorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Parasirea tarii dupa casatorie

Intr-o saptamana uremaza sa ma casatoresc si imi voi schimba numele. La stare civila urmeaza sa imi perforeze buletinul(nu stiu in baza care-i legi) ca sa nu mai intru intr-o alta situatie conflictuala cu functionarii publici pentru ca vineri am starea civila si luni plec din tara am ales sa imi fac un pasaport temporar. Ca astazi cand ajung la pasapoarte sa imi spuna ca eu imi fac pasaport dar acum 2 saptamani o tanara in acesi sit ca maine a fost introarsa de la granita pentru ca nu avea pasaport pe noul nume. Va rog sa imi spuneti cum se provedeaza in aceasta situatie.Si in baza care-i legi nu sunt lasata sa parasesc tara pentru 6 zile conform biletului de vacanta.
Buna ziua,
Cine va perforeaza C.I-ul dupa casatorie la starea civila?
Puteti pleca in vacanta dupa casatorie cu C.I-ul vechi si sa vi-l schimbati dupa aceia.
Ofiterul de stare civila este obligat sa va anuleze cartea de identitate dupa incheierea casatoriei, conform art. 53 alin.1 din HG 64/2011. Nu este vina functionarului ca asa prevede legislatia in vigoare sa va taie coltul cartii de identitate in care se afla valabilitatea. Dvs. daca aveti pasaport nu trebuie sa va temeti intrucat aveti termen 15 zile dupa incheierea casatoriei , conf.art.19, alin 1 lit b si alin 2 din OG 97/2005 republicata, pentru a solicita schimbarea buletinul. Cei de la granita vor vedea din certif. de casatorie ca de abia v-ati casatorit. Si daca ati fii plecat cu buletinul vechi oricum nu era pe noul nume, deci era la fel de nul. Nu va faceti probleme si incercati sa nu-i mai invinuiti pe lucratorii de la starea civila degeaba doar pentru faptul ca isi indeplinesc sarcinile de serviciu. Datoria este si a dvs. de a va documenta si de a cunoste legislatia tarii. Aveti pasaport sunteti in termenul de 15 zile deci nu ati incalcat nicio lege.
Justitiarul711, utilizator