avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Activitate MARIACCS

Activitate MARIACCS

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti.Am un contract de inchiriere pe un teren al primariei.Platesc chiria si taxa de folosinta.Anul acesta pe sumarul primit apare si impozit pe teren.Este corect sa mi se impuna sa platesc impozit pe un teren inchiriat? Teren al carui proprietar e Statul?
Multumesc!
Maria Sanda
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati!
O universitate cu care avem legaturi comerciale au demarat procedura de cumparare directa pe SEAP a mai multor produse din catalogul firmei mele.
Aceste produse s-au postat in lista cumparari directe atribuite pentru firma mea si chiar am primit mesaje de la SEAP in acest sens.
Dupa ce s-a definitivat acest lucru, sunt anuntata de universitate ca aceste produse nu vor mai fi comandate.
Dar firma mea a lansat comenzile pentru aceste produse la producator, comenzu ce nu pot fi anulate.
Va rog sa imi spuneti daca universitatea are dreptul legal sa anuleze cumpararile directe SEAP.


Multumesc!
Multumesc frumos pentru explicatii!
Autoritatea contractanta a avut cadru legal pentru inceperea licitatiei electronice fara a imi comunica motivul declararii neadmisibile a ofertei mele si deci, a neinvitarii la procedura electronica?
Multumesc!
Buna ziua,

Solicit ajutor .Firma pe care o reprezint a participat la o licitatie publica.In urma deschiderii ofertelor ni s-a transmis doar un proces verbal al sedintei de deschiderea ofertelor , in care se specificau operatorii participanti, documentele de calificare depuse si pretul ofertat.Dupa o perioada au organizat licitatie electronica fara insa, a ne invita la aceasta licitatie si fara a ne comunica motivul descalificarii firmei noastre.
Va rog sa ma ajutati in aceasta problema.

Multumesc!
Răspuns la discuția Taxa Fondul de Mediu
Multumesc pentru raspuns!
Jurista firmei trebuia sa sesizeze conducerea referitor la aceasta problema?
Buna ziua,

Avem urmatoarea situatie:
- o firma ce se incadreaza in situatiile prevazute de Legea nr. 105/2006 nu a platit si nici nu a trimis declaratiile privind obligatiile la veniturile Fondului de mediu
- nu are contract de preluare de ambalaje
Cum se poate rezolva aceasta problema? Ce amenda risca in situatia cand se inregistreaza la Fondul de Mediu?

Multumesc!