avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Taxa Fondul de Mediu
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Taxa Fondul de Mediu

Buna ziua,

Avem urmatoarea situatie:
- o firma ce se incadreaza in situatiile prevazute de Legea nr. 105/2006 nu a platit si nici nu a trimis declaratiile privind obligatiile la veniturile Fondului de mediu
- nu are contract de preluare de ambalaje
Cum se poate rezolva aceasta problema? Ce amenda risca in situatia cand se inregistreaza la Fondul de Mediu?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Komkao Consulting , Consultant protectia mediului 16:15, 16 Iulie 2014
Societatea respectiva risca plata taxei la fondul pentru mediu pe ultimii 5 ani cu majorarile si penalitatile aferente, plus o amenda de la Garda de Mediu.
Multumesc pentru raspuns!
Jurista firmei trebuia sa sesizeze conducerea referitor la aceasta problema?
Conducerea societatii trebuie sa afle despre aceasta problema, pentru ca intr-un fel sau altul ea trebuie rezolvata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de mediu ambalaje WinstonSmith WinstonSmith O societate importa echipamente industriale ambalate pe paleti de lemn si le livreaza direct la client / utilizator final ambalate, deci nu le depoziteaza sau ... (vezi toată discuția)
Raportari substante chimice periculoase s.c. MIRA ECO GROUP s.r.l. s.c. MIRA ECO GROUP s.r.l. Buna seara tuturor! Va solicit si eu ajutorul in urmatoarea speta: O societate comerciala achizitioneaza substante chimice exclusiv de pe piata interna si ... (vezi toată discuția)
Fond de mediu ambalaje mevaioana mevaioana Buna ziua! Nu stiu cat de bine am postat la categorie, dar mai potrivita nu am gasit. Asa avea nevoie de o mana de ajutor, daca se poate, cu o situatie ... (vezi toată discuția)