Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Taxa Fondul de Mediu
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Taxa Fondul de Mediu

Buna ziua,

Avem urmatoarea situatie:
- o firma ce se incadreaza in situatiile prevazute de Legea nr. 105/2006 nu a platit si nici nu a trimis declaratiile privind obligatiile la veniturile Fondului de mediu
- nu are contract de preluare de ambalaje
Cum se poate rezolva aceasta problema? Ce amenda risca in situatia cand se inregistreaza la Fondul de Mediu?

Multumesc!
Societatea respectiva risca plata taxei la fondul pentru mediu pe ultimii 5 ani cu majorarile si penalitatile aferente, plus o amenda de la Garda de Mediu.
Multumesc pentru raspuns!
Jurista firmei trebuia sa sesizeze conducerea referitor la aceasta problema?
Conducerea societatii trebuie sa afle despre aceasta problema, pentru ca intr-un fel sau altul ea trebuie rezolvata.