avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate mirelay

Activitate mirelay

Unde pot contesta continutul fisei postului.Pot contesta in fisa postului direct sau separat ?Nu intelegeti gresit ca nu imi indeplinesc sarcinile mentionate in fisa postului , dar an de an primarul imi mai adauga cate 2-3 sarcini in plus, iar cand nu ii convine cate ceva imi face separat sedinta cu maror (tot un coleg) si ma ia dupa fisa postului,cu toate ca nu am timpul fizic sa indeplinesc ce imi da pe langa fisa postului prin corespondenta si sarcini zilnice verbale, eu nu ma pot apara in niciun fel ca nu am timpul necesar pt toate sarcinile enumerate in fisa postului si cu toate astea le rezolv in limita celor 8 ore de program.Mentionez ca atunci cand mi s-a dat dispozitie de numire in functie a fost pe inspector urbanism, fara mediu,urmarire in timp a constructiilor, urmarirea investitiilor(raportari, solicitari de sume in functie de program etc), domeniul public si privat, verificari situatii de plata si multe altele care nu au legatura cu urbanismul. Mentionez ca aceste sarcini intra in raza de competenta a mai multor persoane care exista fizic prinse in organigrama si fiecare sarcina intra in sfera altor legii (Lg. mediului, situatiile de lucrari care se regasesc in oferta financiara a proiectului tehnic, HG 273/1994 etc,).Va cer sfatul ca sa stiu cum sa ma apa rca oricum daca fac contestatie, urmatoarea miscare a primarului este comisia de disciplina.De asemenea este vreun termen de prescriptie al dispozitiilor care nu se aduc la cunostiinta , ci sunt lasate pe birou fara sa semnez de luare la cunostiinta, adica daca invoc faptul ca nu am semnat de primirea actului administrativ(dispozitia) asi putea avea o portita.Va multumesc anticipat .
Adica functionarul public trebuie sa indeplineasca orice sarcina primeste de la primar fara sa comenteze, cu toate ca nu au legatura cu decizia de numire in functie, in cazul meu ocup functia de inspector cu probleme de urbanism, trebuie sa fac orice ii debiteaza prin cap primarului si care nu au legatura cu urbanismul, adica mediu,domeniu public sa raspund de investitii (de la faza de studiu de fezabilitate pana la receptia lucrarii).Stiam ca functionarul public are obligatii dar drepturi? creda ca drepturile sunt dupa si/sau cum spune la Lege.adica in favoarea tot a primarului.Eu am vrut un temei legal nu o interpretare,pentru a putea sa imi intemeiez refuzul de a semna fisa postului.

Stiu ca trebuie sa se conformeze , dar chiar asa la tot ce le debiteaza la unii care se cred Dumnezeu? atunci noi ca functionari ce drepturi mai avem ,, sa tacem si sa ingitim" ca asa este sistemul? De contesatrea dispozitiilor este reglementata prin functionarul public dar de contestarea unei fise a postului ce temei legal pot folosii?


[mesaj editat - 1.3 din regulament]
Vreua sa stiu ce se poate intreba daca refuzi sa semnezi fisa postului avand in vedere ca atunci cand am dat concurs am dat pe atributii de urbanism, acum primarul vrea sa imi bage si atributii de mediu si sa raspund de investitii(adrese,raportari privind sumele necesare investitiilor).Am citit ca poate constituii abatere disciplinara.Dar oare nu este necesara si de voita mea pentru a accepta sarcini in plus. As vrea temeiul legal .Stiu de art 45 din Lg 188 dar mi se pare ambiguu, odata ce fisa postului nu este un act administrativ.
In cazul demisiei, in perioada de preaviz functionarul in cauza mai are dreptul sa semneze si sa intocmeasca acte?