avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate florentina-mihai

Activitate florentina-mihai

buna ziua,

lucrez la o banca de 2 ani. niciodata nu am putut sa imi iau o ora pauza de masa. in 2012 cand m-am angajat era trecut in contract program de lucru de la ora 9 la ora 17 , insa incepand cu anul 2013 ne-au schimbat in mod unilateral programul de munca...de la 8,30 la 17,30, cu o ora pauza de masa. din pacate cand ma duc la masa seful meu vine imediat dupa mine sa ma trimita sa primesc clientii, motivand ca o ora pauza de masa este in decursul intregii zile cand am un moment fara client. adica stau la birou fara client 5 minute...se contabilizeaza in pauza de masa...iar cum toata ziua vin clienti (fiind singura pe operatiunile respective) pauza nu am cum sa imi iau. este legal ce spune? ca ora de masa este contabilizata pe parcursul intregii zile? l-am infruntat si mi-a raspuns ca in contractul de munca nu se specifica ca o ora de munca trebuie luata toata odata. in 2 ani de cand lucrez aici am slabit deja 7 kg.
exista vreo baza legala in care se specifica ca pauza de masa se ia toata odata?
multumesc anticipat!
buna ziua. stiu ca perioada petrecuta in stagiul militar se contabilizeaza la calculul pensiei insa pe mine ma intereseaza daca se adauga ceva in plus daca inainte sa plec in armata lucram cu cim in grupa a 2a iar dupa ce am terminat stagiul m-am intors la acelasi loc de munca cu aceeasi grupa. are vreo relevanta la calcul pensiei grupa a 2a? (sper sa aibe....si macar o luna)