Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lucrez la banca---fara pauza de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lucrez la banca---fara pauza de masa

buna ziua,

lucrez la o banca de 2 ani. niciodata nu am putut sa imi iau o ora pauza de masa. in 2012 cand m-am angajat era trecut in contract program de lucru de la ora 9 la ora 17 , insa incepand cu anul 2013 ne-au schimbat in mod unilateral programul de munca...de la 8,30 la 17,30, cu o ora pauza de masa. din pacate cand ma duc la masa seful meu vine imediat dupa mine sa ma trimita sa primesc clientii, motivand ca o ora pauza de masa este in decursul intregii zile cand am un moment fara client. adica stau la birou fara client 5 minute...se contabilizeaza in pauza de masa...iar cum toata ziua vin clienti (fiind singura pe operatiunile respective) pauza nu am cum sa imi iau. este legal ce spune? ca ora de masa este contabilizata pe parcursul intregii zile? l-am infruntat si mi-a raspuns ca in contractul de munca nu se specifica ca o ora de munca trebuie luata toata odata. in 2 ani de cand lucrez aici am slabit deja 7 kg.
exista vreo baza legala in care se specifica ca pauza de masa se ia toata odata?
multumesc anticipat!
Nu exista niciun text de lege care sa prevada ceea ce doriti dvs.

Potrivit Codului Muncii:
art. 134
(1) În cazurile în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 6 ore, salariaţii au dreptul la pauză de masă şi la alte pauze, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
(2) Tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de o pauză de masă de cel puţin 30 de minute, în cazul în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 4 ore şi jumătate.
(3) Pauzele, cu excepţia dispoziţiilor contrare din contractul colectiv de muncă aplicabil şi din regulamentul intern, nu se vor include în durata zilnică normală a timpului de muncă.