avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1768 soluții astăzi
Forum Activitate anotheryoxxx

Activitate anotheryoxxx

Am avut niste credite acum multi ani la anumite institutii financiare, creditele au fost cesionate catre kruk, si de cateva saptamani am inceput sa primesc telefoane de la ei. E vorba de 2 datorii cesionate catre dumnealor( conform conversatiei telefonice) pentru rezolvare amiabila. Mentionez ca ratele la respectivele creante nu au mai fost platite de aproximativ 10 ani, instiintari de la dumnealor nu am mai primit de mai bine de 5 ani la adresa de corespondenta(eu de mai bine de 11 ani am plecat din Romania).
As dori sa stiu daca se poate face ceva in legatura cu aceste creante(procedura de prescriptie a creantelor mai vechi de 3 ani),precum si de costurile aferente respectivelor proceduri.
Va multumesc, astept raspunsul dumneavoastra.
Buna ziua,
Intr-un imobil comun parter plus etaj, cu intrari separate si curti separate, pot obliga, din pdv legal persoana ce locuieste la etaj sa schimbe geamurile (transparente cu deschidere oscilanta) in geamuri mate cu deschidere batanta (doar pentru aerisire si pentru a intra lumina) pentru acelea ce au viziune directa asupra proprietatii mele (in curte), conform dreptului la viata privata ? Persoana ce locuieste la etaj sta toata ziua cu geamurile deschise si se uita la mine in curte, la tot ce fac, ma simt urmarit din acest punct de vedere.
multumesc anticipat pentru raspunsuri
Buna ziua,
In anul 2009 am avut un descoperit de card in valoare aproximativa de 2700 de lei. Din cauza lipsei unui serviciu stabil, nu am mai putut acoperi respectiva suma pe card. In anul 2011, am primit o notificare de la respectiva banca, in care ma informa ca aceasta creanta a fost vanduta catre KRUK SA ( 2788 lei credit initial + 818 lei dobanzi ). La momentul respectiv nu eram in Romania, asa ca ambele scrisori trimise prin posta au fost returnate la firma de recuperari.Eu aproximativ din 2010 nu am mai achitat respectivele rate, nici nu am primit notificari ( in cazul in care acestea au fost trimise, eu nu ma aflam in Romania in momentul respectiv ). Intrebarea mea pentru dumneavoastra, tinand cont de faptul ca au trecut mai mult de 6 ani de la ultima plata efectuata si orice fel de confirmare de primire a oricarui tip de notificare de la respectiva firma catre mine, sunt obligat sa platesc respectivul credit? Care este termenul de prescriere a unui astfel de credit ? In ce conditii se prescriu astfel de credite?
buna ziua, am facut un card de credit american expres acum vreo 5 ani. situatia a facut ca acum aproximativ 4 ani sa fiu nevoit sa plec din tara, si sa las cardul descoperit si in imposibilitatea de a nu il mai putea achita. am inceput sa primesc scrisori acasa, ultima din ele fiind de la o companie. intrebarea mea este urmatoarea, la respectivul imprumut (card de credit ) i se aplica legea cu anularea datoriilor la 3 ani, sau nu ?
in cazul in care nu platesc, care sunt posibilele consecinte, tinand cont de faptul ca nu am nici un bun mobil, sau proprietate in romania?