avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate cvio

Activitate cvio

Va multumesc pt. raspuns. Am totusi doua nelamuriri:
1. distrugerea hidroizolatiei aflata sub gresie datorita neglijentei proprietarului de deasupra care nu a intretinut terasa (a lasat sa creasca diverse plante care au dislocat gresia) nu atrage legal lui raspunderea?
2. eu as fi dispus sa repar acea gresie pe cheltuiala mea dar sunt doua probleme: cum am acces la terasa de deasupra si, temperaturile cobarate care impiedica efectuarea de lucrarii la mai putin de +5 grade.
Buna ziua!
Locuiesc intr-un bloc nou, iar deasupra apartamentului meu este terasa vecinului (placata cu gresie, blocul fiind terasat). Apartamentul de deasupra nu este locuit, iar pe terasa lui au crescut diverse plante (din seminte aduse de vânt) intre rosturile dintre gresie, acestea provocând dizlocarea câtorva bucati de gresie. Pe tavan au inceput sa apara cateva pete (probabil radacinile au inceput sa distruga hidroizolatia care exista sub gresie). Precizez ca sub gresia vecinului exista din constructia blocului hidroizolatie. Ce pot face avand in vedere ca nicio firma de asigurari nu include in polita daune provocate de infiltratii din apa de ploaie/zapada? Mentionez, de asemenea, ca apartamentul de deasupra se afla in executare silita el fiind in proprietatea firmei de constructii care a facut blocul, in momentul de fata firma fiind in faliment.
Va multumesc.
Buna ziua,

am fost chemat la politie pentru ca pe numele meu s-a depus o plangere.
Daca sunt intrebat daca am antecedente penale ce trebuie sa declar in conditiile care in urma cu 20 de ani am avut o condamnare cu suspendare de 9 luni inchisoare (cazierul meu este curat, condamnarea fiind când eu eram minor).

Va multumesc!