Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... InfiItratii apa de ploaie/zapada de la terasa vecinului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

InfiItratii apa de ploaie/zapada de la terasa vecinului

Buna ziua!
Locuiesc intr-un bloc nou, iar deasupra apartamentului meu este terasa vecinului (placata cu gresie, blocul fiind terasat). Apartamentul de deasupra nu este locuit, iar pe terasa lui au crescut diverse plante (din seminte aduse de vânt) intre rosturile dintre gresie, acestea provocând dizlocarea câtorva bucati de gresie. Pe tavan au inceput sa apara cateva pete (probabil radacinile au inceput sa distruga hidroizolatia care exista sub gresie). Precizez ca sub gresia vecinului exista din constructia blocului hidroizolatie. Ce pot face avand in vedere ca nicio firma de asigurari nu include in polita daune provocate de infiltratii din apa de ploaie/zapada? Mentionez, de asemenea, ca apartamentul de deasupra se afla in executare silita el fiind in proprietatea firmei de constructii care a facut blocul, in momentul de fata firma fiind in faliment.
Va multumesc.
Singura solutie ar fi sa remediate dvs. infiltrațiile...asta pana nu va cade tavanul in cap. In situația descrisă nu aveti alta solutie !
Va multumesc pt. raspuns. Am totusi doua nelamuriri:
1. distrugerea hidroizolatiei aflata sub gresie datorita neglijentei proprietarului de deasupra care nu a intretinut terasa (a lasat sa creasca diverse plante care au dislocat gresia) nu atrage legal lui raspunderea?
2. eu as fi dispus sa repar acea gresie pe cheltuiala mea dar sunt doua probleme: cum am acces la terasa de deasupra si, temperaturile cobarate care impiedica efectuarea de lucrarii la mai putin de +5 grade.