avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 315 soluții astăzi
Forum Activitate roelle

Activitate roelle

Este unic proprietar. Era divortata de fostul meu socru. Daca doneaza cate unul fiecarui copil, se pot ataca reciproc dupa decesul soacrei? Multumesc!

gi-jane2 a scris:

Ambele apartamente sunt pe numele ei

e o diferenta intre a fi pe numle ei si a fi unic proprietar.
daca e unic propretar, poate dona cate un ap, fiecarui copil.
Daca nu, trebuie dezbatuta succesiunea dupa socrul dvs si apoi facut un partaj.

Sincer, nu stiu. Ambele apartamente sunt pe numele ei. Socrul e decedat. Unul vrea sa il treaca pe numele cumnatei si unul pe numele sotului, din ce mi-a spus el sa fie mostenire.
Buna ziua! Soacra mea detine doua apartamente. Unul va fi trecut pe numele sotului prin contract de mostenire. As vrea sa stiu daca dupa decesul acesteia cumnata mea poate sa ridice pretentii asupra acestui apartament, apartament in care locuim si a fost renovat de la 0 de mine si sotul meu. Multumesc!
Va multumesc din suflet pentru raspuns.O zi buna va doresc
Va rog,daca se poate,sa ma ajutati.In momentul de fata sunt in concediul de crestere a copilului si in data de 3 septembrie ar trebui sa incep munca si sa ramana tatal copilului acea luna obligatorie.Problema mea este ca mi-am gasit alt loc de munca si nu stiu cum sa procedez.Am inteles ca daca nu te intorci la vechiul loc de munca macar o zi perioada de concediu de cresterea copilului nu va fi trecuta ca si vechime in munca.Este adevarat?Cum sa procedez?Exista o lege ptr asa ceva?
Va multumesc anticipat.
#-o