Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... revenire la serviciu din concediul de crestere a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

revenire la serviciu din concediul de crestere a copilului

Va rog,daca se poate,sa ma ajutati.In momentul de fata sunt in concediul de crestere a copilului si in data de 3 septembrie ar trebui sa incep munca si sa ramana tatal copilului acea luna obligatorie.Problema mea este ca mi-am gasit alt loc de munca si nu stiu cum sa procedez.Am inteles ca daca nu te intorci la vechiul loc de munca macar o zi perioada de concediu de cresterea copilului nu va fi trecuta ca si vechime in munca.Este adevarat?Cum sa procedez?Exista o lege ptr asa ceva?
Va multumesc anticipat.
#-o
1. Nu este adevarat ce ati auzit.

2. Reluati activitatea unde doriti dvs. sau puteti sa nu o reluati deloc si sa stati acasa.

3. Perioada de CCC ramane ramane vechime in munca indiferent daca si unde reluati activitatea sau daca stati acasa.
Va multumesc din suflet pentru raspuns.O zi buna va doresc