Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Soacra mea detine doua apartamente. Unul va ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Soacra mea detine doua apartamente. Unul va fi trecut ...

Buna ziua! Soacra mea detine doua apartamente. Unul va fi trecut pe numele sotului prin contract de mostenire. As vrea sa stiu daca dupa decesul acesteia cumnata mea poate sa ridice pretentii asupra acestui apartament, apartament in care locuim si a fost renovat de la 0 de mine si sotul meu. Multumesc!
Unul va fi trecut pe numele sotului prin contract de mostenire.

ce contract e mai exact ? ala de mostenire, nu exista.
Sincer, nu stiu. Ambele apartamente sunt pe numele ei. Socrul e decedat. Unul vrea sa il treaca pe numele cumnatei si unul pe numele sotului, din ce mi-a spus el sa fie mostenire.
Ambele apartamente sunt pe numele ei

e o diferenta intre a fi pe numle ei si a fi unic proprietar.
daca e unic propretar, poate dona cate un ap, fiecarui copil.
Daca nu, trebuie dezbatuta succesiunea dupa socrul dvs si apoi facut un partaj.
Este unic proprietar. Era divortata de fostul meu socru. Daca doneaza cate unul fiecarui copil, se pot ataca reciproc dupa decesul soacrei? Multumesc!

gi-jane2 a scris:

Ambele apartamente sunt pe numele ei

e o diferenta intre a fi pe numle ei si a fi unic proprietar.
daca e unic propretar, poate dona cate un ap, fiecarui copil.
Daca nu, trebuie dezbatuta succesiunea dupa socrul dvs si apoi facut un partaj.

da, dar nu ar avea sens. Nu ar avea niciun motiv.
gi-jane2, moderator