avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Soacra mea detine doua apartamente. Unul va ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Soacra mea detine doua apartamente. Unul va fi trecut ...

Buna ziua! Soacra mea detine doua apartamente. Unul va fi trecut pe numele sotului prin contract de mostenire. As vrea sa stiu daca dupa decesul acesteia cumnata mea poate sa ridice pretentii asupra acestui apartament, apartament in care locuim si a fost renovat de la 0 de mine si sotul meu. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:53, 26 Octombrie 2020
Unul va fi trecut pe numele sotului prin contract de mostenire.

ce contract e mai exact ? ala de mostenire, nu exista.
Sincer, nu stiu. Ambele apartamente sunt pe numele ei. Socrul e decedat. Unul vrea sa il treaca pe numele cumnatei si unul pe numele sotului, din ce mi-a spus el sa fie mostenire.
Ambele apartamente sunt pe numele ei

e o diferenta intre a fi pe numle ei si a fi unic proprietar.
daca e unic propretar, poate dona cate un ap, fiecarui copil.
Daca nu, trebuie dezbatuta succesiunea dupa socrul dvs si apoi facut un partaj.
Este unic proprietar. Era divortata de fostul meu socru. Daca doneaza cate unul fiecarui copil, se pot ataca reciproc dupa decesul soacrei? Multumesc!

gi-jane2 a scris:

Ambele apartamente sunt pe numele ei

e o diferenta intre a fi pe numle ei si a fi unic proprietar.
daca e unic propretar, poate dona cate un ap, fiecarui copil.
Daca nu, trebuie dezbatuta succesiunea dupa socrul dvs si apoi facut un partaj.

da, dar nu ar avea sens. Nu ar avea niciun motiv.
Ultima modificare: Luni, 26 Octombrie 2020
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Are dreptul la partaj succesoral? danut74 danut74 vreau sa stiu daca sora vitrega a sotului meu are dreptul la partaj succesoral...situatia este urmatoarea:socrul meu cand sa casatorit a luato pe soacramea ... (vezi toată discuția)
Succesiune cristinicaz cristinicaz socrul meu a decedat recent.au rămas un apartament si o casa la tara.Exista o soție și doi copii.ce drepturi are fiecare la moștenire? Pot copiii sa ii ... (vezi toată discuția)
Ce ma sfatuiti? mamma mamma in iulie se intoarce cumnata mea din italia si vor sa dezbata mostenirea pt socrul meu care e decedat din 1993.eu si copilul meu ca mostenitori ai sotului ... (vezi toată discuția)